Zakwas z buraków czerwonych

ZAKWAS Z BURAKÓW CZERWONYCH – ZAKWAS BURACZANY – NA BARSZCZ CZERWONY

Dobroć barszczu zależy głównie na świeżym kwasie burakowym – mądre słowa z książki „365 obiadów” Lucyny Ćwierczakiewiczowej, wydanej w 1905 roku.

My w duchu tradycji postanowiłyśmy swój kwas buraczany zrobić, według staropolskich receptur! Ale… korzystając z dobroci i dostępności współczesnych gadżetów w kuchni, coś tam sobie zamieszamy… ale o tym  poniżej…

 

Składniki

Słój o pojemności 5l

2,5 kg buraków

2,5 l wody

główka czosnku

2 listki laurowe

5 ziaren pieprzu

2, 5 łyżeczki soli

kawałek skórki z dobrego chleba żytniego na zakwasie

100ml soku z ogórków kiszonych (tak dla pewności, jeśli nie macie, nic się nie stanie, zakwas na dobrym chlebie też się uda)

obraz1

Wykonanie

Buraki myjemy, obieramy i kroimy w plastry. Zalewamy buraki wodą z solą. Następnie dodajemy przyprawy, główkę czosnku przekrojoną na pół, chleb i sok z ogórków. Naczynie przykrywamy gazą i dostawiamy w ciepłe miejsce i czekamy…. czekamy… Czas książkowy to 3-4 lub  5-6 dni. Jednak należy zaglądać i próbować! Kiedy już stwierdzimy, że jest PYSZNY, przecedzamy i zlewamy zakwas, do słoików lub butelek. Szczelnie zamykamy i odstawiamy w chłodne miejsce, gdzie możemy go przechowywać nawet do kilku miesięcy.

obraz2

A teraz mała tajemnica smaku….

Buraków i czosnku,  które zostały po zakwasie nie wyrzucamy!!!  Jeżeli posiadacie wolnoobrotową wyciskarkę do soków, lub chociaż sokowirówkę, wykorzystajcie urządzenie! Wyciśnięty sok możecie, albo od razu wypić, albo również zlać do szklanych pojemników i wykorzystać do barszczu.

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *