Nalewka z mirabelek z pestkami

Mirabelki to owoce dziko rosnącej śliwy – śliwy wiśniowej, znane również pod nazwą ałycza.  Śliwki te mają żółty, różowawy lub wiśniowy kolor. W smaku słodkawo – kwaśno – cierpkie.

W naszym kraju często rosną dziko, można je spotkać  na obrzeżach sadów czy dużych ogrodów.

Do nalewki z mirabelek przeważnie usuwa się pestki, mi jednak bardziej smakuje z pestkami. Pamiętajmy jednak, że owoce z pestką nie powinny stać zalane alkoholem dłużej niż 3 – 4 tygodnie.

Składniki

1 kg śliwek mirabelek

150 g cukru

1 łyżka miodu

800 ml alkoholu 70%

szczypta cynamonu mielonego

szczypta kardamonu mielonego

szczypta gałki muszkatołowej mielonej

1 goździk

Wykonanie

Mirabelki myjemy, odsączamy i wrzucamy do słoja lub gąsiora. Dodajemy pozostałe składniki i zalewamy alkoholem.  Odstawiamy w nasłonecznione miejsce na 3 – 4 tygodnie.  Warto co jakiś czas wstrząsnąć słojem aby rozpuścić cukier i miód.

Po 3 – 4 tygodniach zlewamy z owoców płyn, filtrujemy, rozlewamy do butelek i odstawiamy w ciemne i zimne miejsce na minimum 3 miesiące.

Smacznego i na zdrowie!

15 thoughts on “Nalewka z mirabelek z pestkami

   1. Dziękuję za szybką odpowiedź! Zrobiłam wersję z czerwonych, jednak z połowy porcji (0,5kg owoców), gdyż tylko tyle udało mi się nazbierać, ale na spróbowanie będzie jak znalazł 🙂

    1. Warto eksperymentować nawet na małych porcjach 🙂 Mam krzak jadalnego derenia, który póki co marnie owocuje 🙁 … już drugi rok plony z niego to tylko 300 g owoców… a i tak przygotowuje z tej ilości nalewkę 😉

 1. Mam problem. Mirabelki z pestkami zostały zalane 60% spirytusem nalewkowym. Po kilku dniach na niektórych owocach pojawiła się biała – jakby pleśń. Nie wiem jak na to zareagować. Uwaga, nie dodawałam cukru. Owoce są saute.
  Proszę o pomoc.

  1. Trudno mi stwierdzić skąd biała “pleśń” na owocach i czy to jest pleśń? Nie sądzę, żeby brak cukru miał na to wpływ, ponieważ owoce są zalane mocnym alkoholem. Jest kilka nalewek, gdzie właśnie najpierw owoce zalewam alkoholem, a potem dodaje do nich syrop cukrowy, albo zlewam alkohol, a cukrem zasypuje pozostałe owoce. Chciałabym pomóc, ale nie mam pomysłu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *