Mikser, blender, malakser, kilka urządzeń czy jeden wielofunkcyjny robot kuchenny? Który robot kuchenny będzie dla nas odpowiedni? Krótki poradnik, jaki wybrać robot kuchenny, na co zwracać uwagę

Mieszanie, ubijanie, wyrabianie, tarcie, siekanie, mielenie - roboty kuchenne to prawdziwi pomocnicy w tych wszystkich czynnościach. Dzięki nim oszczędzamy mnóstwo czasu i pracy w kuchni. Kiedy maszyna pracuje za nas przy wiele cięższych i monotonnych zadaniach w kuchni my w tym czasie możemy wykonać pozostałe czynności związane z przepisem lub zrobić sobie przerwę i napić się kawy.

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, na co zwracać uwagę przy wyborze robota kuchennego warto przeanalizować rodzaje sprzętów kuchennych pod względem funkcjonalności: siekanie, krojenie i szatkowanie, mielenie, przecieranie, wyciskanie, ubijanie, wyrabianie, mieszanie, a nawet gotowanie. Wiele z tych czynności kuchennych możemy wykonać ręcznie, ale po co utrudniać sobie życie? Z pomocą robota kuchennego znacznie łatwiej możemy ubić śmietanę, przygotować szybko ciasto na pizzę, pierogi, kruche ciasteczka, zrobić własne pesto czy nawet ugotować i zmiksować zupę na krem.

Na co zwracać uwagę przy wyborze robota kuchennego?
Źródło - Fabryka Form

Który robot kuchenny będzie dla nas odpowiedni?

Przede wszystkim powinniśmy pomyśleć w jakich obszarach zastosowań chcemy korzystać z pomocy kuchennego robota. Zastanówmy się też, jak często planujemy gotować i jak intensywnie będziemy korzystać z danego urządzenia. Ważnym czynnikiem jest również wielkość naszej kuchni i ilość miejsca, gdzie możemy przechowywać nasz sprzęt. Zróbmy listę dołączonych akcesoriów i przeanalizujmy, czy ze wszystkich będziemy korzystać, a jakie powinniśmy dokupić. Na koniec porównajmy ceny wszystkich urządzeń, które nas interesują i wybierzmy sprzęt tak, aby jego cena była w najlepszym możliwym stosunku do jakości.

Mikser, blender, malakser, kilka urządzeń czy jeden wielofunkcyjny robot kuchenny? Na co zwracać uwagę przy wyborze robota kuchennego?

  1. Moc - jak dużą powinien mieć moc robot kuchenny? Producenci oferują urządzenia o mocy od 300 W a nawet do 1400 W. Im parametr jest wyższy, tym sprzęt lepiej poradzi sobie z wymagającymi składnikami i dłużej może pracować bez zwalniania. Jeśli potrzebujemy robot kuchenny, który przyda się niemalże do wszystkiego, który powinien oprócz ubijania i wyrabiania zmielić lub rozdrobnić twarde składniki wybierzmy taki o wysokiej mocy (ok. 1000 W).
  2. Rodzaj robota kuchennego - najpopularniejsze typy to robot wielofunkcyjny lub planetarny. W przypadku robotów wielofunkcyjnych mamy możliwość rozbudować swoje urządzenie, dzięki czemu możemy nie tylko ubijać, mieszać czy wyrabiać, ale także mielić lub blendować. Z kolei mieszadło w robocie planetarnym obraca się wokół własnej osi i misy, dzięki czemu możemy łatwiej i dokładniej wymieszać wszystkie składniki.
  3. Przystawki i ich możliwości - ilość przystawek uzależniona jest od rodzaju urządzenia i jego przeznaczenia. W przypadku dobrej jakości robotów kuchennych z misą najczęściej otrzymamy hak do wyrabiania ciasta, mieszadło czy trzepaczkę. Warto zwrócić uwagę, czy w przyszłości możemy rozbudować swoje urządzenie i dokupić np. maszynkę do mielenia mięsa, przystawkę do wałkowania i krojenia makaronu, przystawkę do szatkowania, młynek do kawy i tym podobne.
  4. Misa w robocie - podstawowy element wyposażenia robotów kuchennych. Warto zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia na pojemność i wykonanie naczynia. Uważam, że najlepsze są te wykonane ze stali szlachetnej lub dobrej jakości szklane.
  5. Zakres funkcje, sposób działania i sterowanie. W zależności od dołączonych przystawek najważniejsze funkcje to mieszanie, ubijanie, wyrabianie ciasta, a także mielenie, szatkowanie, a także wałkowanie. Ważna przy wyborze sprzętu jest również możliwość płynnej lub skokowej regulacji obrotów.
  6. Wygląd, wzór i kolor - nie bez znaczenia jest wygląd robota kuchennego, jego styl i kolor. Jeżeli planujemy urządzanie umieścić w swojej kuchni na stałe, powinno ono również pasować stylem i kolorem do wystroju kuchni. Możemy wybrać robot kuchenny w stylu retro lub bardziej nowoczesny. Niektórzy producenci oferują do wyboru bardzo szeroką gamę kolorów swoich urządzeń. Warto wybrać sprzęt łączący w sobie aspekty praktyczne z interesującym designem.
  7. Czyszczenie i pielęgnacja robota - warto zwrócić uwagę przy wyborze robota kuchennego, czy jego elementy można myć w zmywarce.

Wyposażmy swoją kuchnię w funkcjonalny i zachwycający swym wyglądem robot kuchenny, by codzienne przygotowywanie posiłków stało się dla nas prawdziwą przyjemnością!

Materiał reklamowy we współpracy z Fabryka Form

Kategorie

Wokół KuchniInne

Zobacz również

Książka Fun Dining Prosto i genialnie - Przemysław Klima

ksiazka-fun-dininig-prosto-i-genialnie-przemyslaw-klima

Kolacja ze śniadaniem. Przepisy na idealną randkę - Volodymyr Testardi

kolacja-ze-sniadaniem-przepisy-na-idealna-randke-volodymyr-testardi

POMIDOR. Przepisy na każdą porę roku - Beata Śniechowska

pomidor-przepisy-na-kazda-pore-roku-beata-sniechowska

Gotuj jak Ottolenghi - OTK - Ottolenghi Test Kitchen: Shelf Love. Spiżarnia dobrych pomysłów oraz Extra Good Things. Smakowitości na co dzień

gotuj-jak-ottolenghi-otk-ottolenghi-test-kitchen-shelf-love-spizarnia-dobrych-pomyslow-oraz-extra-good-things-smakowitosci-na-co-dzien

Komentarze

Marzena 2022-10-12 12:18:07

Oprócz przydatności dzisiaj wybieram sprzęt kuchenne, który też pięknie się prezentuje. Coraz więcej firm już przykłada się do pięknych modeli, które zachwycają🙂

Odpowiedz

TOlinka 2022-10-16 15:03:53

O dobry artykuł! Właśnie takich informacji ostatnio szukałam, niedługo będę wybierać tobot kuchenny, mam już dość pojedynczych urządzeń,P

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.