Majowy miodek, czyli syrop z mniszka lekarskiego

Syrop z mniszka lekarskiego

Początek maja (czasami koniec kwietnia) to idealny okres na przygotowanie tzw. majowego miodku, czyli syropu z kwiatów mniszka lekarskiego.

Surowcem leczniczym jest cała roślina, kwiaty, liście, a nawet korzenie. Do przygotowania syropu potrzebujemy kwiaty.  Gotowy syrop posiada wiele dobroczynnych właściwości. Działa wykrztuśnie, zmniejsza ataki suchego kaszlu, zalecany jest, jako środek ogólnie wzmacniający organizm, wspomaga układ trawienny i wiele, wiele innych.

Kwiaty mniszka zbieramy w suchy, słoneczny dzień, kiedy są w pełnym rozkwicie. Warto do tej czynności założyć rękawiczki, gdyż mlecz trochę brudzi.

Kwiaty mniszka rosną niemal wszędzie, a przygotowanie syropu jest banalnie proste. Pamiętajmy jednak o tym, żeby kwiaty zrywać z miejsc z dala od dróg, fabryk, opryskiwanych upraw, wysypisk śmieci, stacji paliw itp.

 Składniki

  • 400 – 500 sztuk kwiatków mniszka lekarskiego, bez łodyg
  • 1 l wody
  • 1 cytryna
  • 1 kg cukru

Wykonanie

Zerwane w słoneczny dzień kwiaty mniszka rozkładamy na białym papierze lub płótnie, dzięki temu drobne owady opuszczą nasze kwiatostany. Godzina powinna im wystarczyć.  Następnie kwiatki przekładamy do garnka, zalewamy 1 l wody, doprowadzamy do wrzenia i od razu zmniejszamy płomień. Gotujemy na małym ogniu przez  około 15 minut.

Cytrynę dokładnie szorujemy, sparzamy, kroimy na plastry, razem ze skórą  i na sam koniec gotowania dodajemy do wywaru z mniszka. Garnek przykrywamy pokrywką, zdejmujemy z ognia i odstawiamy na 24 godziny.

Po dobie całość przecedzamy przez gazę, kwiatki i cytrynę wyrzucamy. Do odcedzonego wywaru dodajemy cukier i gotujemy powoli (nie zagotowujemy) na wolnym ogniu, bez przykrycia, aż płyn osiągnie konsystencje syropu. Przez cały czas pilnujemy i mieszamy.
Gorący syrop zlewamy do wyparzonych słoiczków, przykrywamy kocem na 2 godziny. Przechowujemy w chłodnym miejscu.

Ponoć pomaga w okresie przeziębienia czy grypy – 1 łyżka syropu 2 – 3 razy dziennie (dzieciom połowę porcji).  Syrop można stosować również jako dodatek do herbatek ziołowych lub innych napojów, do deserów, lodów.

 

 

2 thoughts on “Majowy miodek, czyli syrop z mniszka lekarskiego

  1. to jak z tym kocem przechowywać czy słoiki zakręcony i gotujemy czy wystarczy po nadaniu przykryć kocem i po 2 godz do chłodnego miejsca z tym kocem ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.