
Co to jest kimchi?
Kimchi to tradycyjna koreańska kiszonka składająca się zazwyczaj z kapusty, rzepy, ogórka i gochugaru. Gochugaru, czyli koreańskie chili w proszku, a raczej w drobnych płatkach (gochu – papryczka chili, garu – proszek). Płatki gochugaru potrafią być na prawdę ostre, do tego posiadają słodki, lekko dymny smak. Gochugaru, sos rybny, sos sojowy można kupić w sklepach internetowych m.in. w Kuchnie Świata. W wersji wegańskiej pomijamy sos rybny i dodajemy dodatkową łyżkę sosu sojowego.
W Korei istnieje ponad 200 rodzajów kimchi, a na dodatek każdy ma swój rodzinny, najlepszy przepis. Znaczy to, że przygotowując kimchi możemy zawsze eksperymentować i odkrywać nowe smaki.
Składniki
KIMCHI
1 kg dyni
1 kg kapusty pekińskiej
2 – 3 l wody
3 łyżki soli
PASTA KIMCHI
200 ml wody
2 łyżki mąki ryżowej
1 łyżka cukru
100 g świeżego imbiru
3 ząbki czosnku
20 g gochugaru
1 łyżka sos sojowy
1 łyżka sos rybny ( w wersji wegańskiej pomijamy i zamieniamy na sos sojowy)
pęczek dymki
1/2 białej rzodkwi
Wykonanie
Kapustę pekińską przekrawamy wzdłuż na pół i siekamy (nie za cienko) . Obrana dynię kroimy na cienkie plastry, a następnie w słupki, tzw. julienne. Kapustę i dynię przekładamy do dużej miski, zasypujemy solą, zalewamy wodą do przykrycia. Mieszamy i w miarę możliwości obciążamy (ja kładę okrągłą deskę drewnianą i na niej stawiam słoik/słoiki z wodą), odstawiamy na około godzinę.
W czasie kiedy kapusta z dynią się maceruje przygotowujemy pastę kimchi. Zagotowujemy 200 ml wody razem z mąką ryżową, cały czas mieszamy, aż powstanie nam kleik, dodajemy cukier i odstawiamy z ognia do przestudzenia.
Do przestudzonego kleiku dodajemy starty na tarce imbir i czosnek, paprykę gochugaru, sos sojowy i sos rybny, mieszamy.
Obraną białą rzodkiew kroimy na cienkie plastry, a następnie w słupki, tzw. julienne. Dymkę kroimy na 2-3 cm kawałki, pod skosem.
Namoczona kapustę i dynię odsączamy dokładnie z solanki, dodajemy pastę kimchi, rzodkiew, szczypior i całość dokładnie mieszamy. Polecam do tej czynności założyć rękawiczki. Wymieszane warzywa przekładamy do dużego słoja lub kamionki. Obciążamy (np. wyparzonym kamieniem), przykrywamy i zostawiamy na około 3 – 5 dni w temperaturze pokojowej. W trakcie próbujemy, jeżeli kimchi jest już dla nas wystarczająco kwaśne przekładamy w mniejsze słoiki i aby zatrzymać proces fermentacji wkładamy do lodówki.
Smacznego i na zdrowie!
Dawno nie robiliśmy kimchi, dzięki za przypomnienie 🙂
Olu, proszę bardzo 🙂
Nie wiem czy będę potrafiła coś takiego przygotować ale wygląda bardzo zachęcająco i apetycznie
Przygotowanie kimchi jest bardzo proste, natomiast trudniej jest co niektórym znieść zapachy towarzyszące podczas fermentacji 😉
Uwielbiam kimchi, ale nigdy dotąd nie odważyłam się zrobić samodzielnie. Może jednak warto? Może nie taki diabeł straszny? 😉 Nie umiem sobie wyobrazić dyni, ale to chyba będzie dla mnie dodatkowa motywacja 😉
Małgosiu, ten diabeł nie jest taki straszny, ale za to ostry 😉 Spróbuj zacząć od klasycznego, polecam.
Nie miałam przyjemności tego wypróbować aczkolwiek koreańską kuchnię lubię 😊
Na pierwszy raz polecam kimchi klasyczne 🙂
Pyszny pomysł z dodatkiem dyni!
Uwielbiam i czasami robię sama. Aczkolwiek mam tyle możliwości kupienia bezpośrednio od Koreańczyków, że czasami zastanawiam się po co…Mąż mówi, że dla zabawy to robię…
Pozdrowienia Noworoczne!
Aniu, też często robię kimchi “dla zabawy” 😉 i dzięki temu mogę eksperymentować ze składnikami 🙂
ojj dawno nie robiłam, a czuję ten smak u siebie teraz :* musze koniecznie zrobić!