Domowy płyn czyszczący z octu i skórek grejpfrutów

Ekologiczna kuchnia Jagny Niedzielskiej

Domowy grejpfrutowy środek do sprzątania. Płyn nadaje się do większości powierzchni. W mojej kuchni jest wykorzystywany na bieżąco i prawie do wszystkiego. Myję nim blaty, szafki, lodówkę, parapet, przecieram płytę kuchenki, czy drzwiczki piekarnika.  

domowy uniwersalny płyn ekologiczny

Płyn przygotowuję w małych porcjach, nie robię zapasów.  Kiedy zamawiam z ekologicznej sycylijskiej plantacji grejpfruty, obieram cieniutko z nich skórki (bez albedo) i mrożę. Dzięki temu nic się nie marnuje, a ja mogę na bieżąco robić płyn i cieszyć się przyjemnym zapachem grejpfrutów.  Gotowy płyn po tygodniu nadal czuć również octem, ale ten zapach szybko ulatnia się z powierzchni, które wycieram. Jeżeli będzie bardzo Wam przeszkadzał możecie rozcieńczyć octowy płyn wodą.

SKŁADNIKI

  • skórki z 1 grejpfruta
  • około 200 ml octu spirytusowego lub jabłkowego
  • kilka kropel olejku z drzewa herbacianego

WYKONANIE

Skórki z grejpfrutów obieramy z białej części, czyli albedo. Same skórki wrzucamy do butelki lub słoika i zalewamy octem.

Odstawiamy na 7 dni w ciemne miejsce. Po tym czasie przecedzamy płyn przez sitko, aby oddzielić skórki. Do gotowego płynu dodajemy kilka kropel olejku z drzewa herbacianego, który znany jest przede wszystkim z właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych. Płyn najlepiej przelać do spryskiwacza. Taki domowy płyn nadaje się do większości powierzchni.

Przepis na ten uniwersalny i naturalny płyn czyszczący pochodzi z książki "Ekologiczna kuchnia Jagny Niedzielskiej". To kompendium wiedzy na temat zdrowego przechowywania jedzenia oraz wegetariańskie i wegańskie przepisy.

Ekologiczna kuchnioa Jagny Niedzielskiej, zerowaste bez resztek Jagna Niedzielska

Potrzebujesz pomysłów na zdrowe i proste w przygotowaniu potrawy? Chcesz właściwie przechowywać żywność? Chcesz wiedzieć co i jak najlepiej przechowywać w kuchennych szafkach lub lodówce? Zastanawiasz się, jak planować zakupy, aby wykorzystać wszystkie produkty i nie wyrzucać zepsutych lub przeterminowanych nadwyżek do kosza? Chcesz wydawać mniej pieniędzy na jedzenie?

W odpowiedzi na te i inne pytania Jagna Niedzielska napisała książkę pełną praktycznych porad, kuchennych tricków i ciekawostek. W książce znajdziemy aż 50 porad, jak zdrowo przechowywać żywność i 60 przepisów na wegańskie i wegetariańskie potrawy.

Ekologiczna kuchnia Jagny Niedzielskiej to przede wszystkim przepisy na proste, wyjątkowo smaczne wegańskie i wegetariańskie potrawy, dzięki którym nie będziemy marnować jedzenia. Z książki dowiemy się, jak łatwo zmienić nawyki, by marnować mniej jedzenia i pieniędzy. Ekologia może być ekonomiczna.

Dziękuję wydawnictwu Znak za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.

Kategorie

Wokół KuchniInne

Zobacz również

Jeden garnek, jedna planeta - jedna książka - Anna Jones

jeden-garnek-jedna-planeta-jedna-ksiazka-anna-jones

Szpinakowe knedle z czerstwego pieczywa, z grzybowym ragout, czyli sosem z grzybami

szpinakowe-knedle-z-czerstwego-pieczywa-z-grzybowym-ragout-czyli-sosem-z-grzybami

Kiszone skórki arbuza - domowe przetwory

kiszone-skorki-arbuza-domowe-przetwory

Pieczone jabłka z dyniowym karmelem i chlebową kruszonką

pieczone-jablka-z-dyniowym-karmelem-i-chlebowa-kruszonka

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Możesz się zalogować, aby automatycznie wypełnić dane.

Szukaj


© Copyright 2024 by Tajemnice Smaku. Wszelkie prawa zastrzeżone.