Domowe kiszonki - kiszony koper włoski z burakiem. Fermentowany fenkuł i buraki na ostro, z dodatkiem papryki gochugaru. Pyszna i zdrowa kiszonka

Jakie są różne sposoby wykorzystania fenkułu w kuchni?

Fenkuł, znany również jako koper włoski, to roślina bogata w aromat i smak, którą można wykorzystać na wiele sposobów. Od świeżych liści po suszone nasiona, fenkuł dodaje wyjątkowego charakteru każdej potrawie. Dziś jednak skupimy się na jego fermentowanej odsłonie, która zaskakuje intensywnością smaku i aromatu.

Jak przygotować kiszoną wersję kopru włoskiego z czerwonymi burakami i ostrą papryką gochugaru?

Inspirując się tradycyjnymi technikami kiszenia, przygotowuję kiszoną wersję tego wyjątkowego warzyw. W tej wersji kiszonki łączę koper włoski z czerwonymi burakami i ostrą papryką gochugaru, tworząc niezwykłą kompozycję smaków.

Kiszony koper włoski z burakiem

SKŁADNIKI

  • 1 kg kopru włoskiego (fenkuł) - 4 - 5 bulw
  • 500 g czerwonych buraków
  • 3 ząbki czosnku
  • 2 cm kłącza świeżego imbiru
  • 1 łyżka Gochugaru  lub chili, tyle ile lubimy
  • 1 łyżeczka ziaren kolendry
  • solanka - 1 kopiasta łyżka soli kamiennej niejodowanej na 1 litr wody

WYKONANIE

  1. Solanka - 1 kopiasta łyżka soli kamiennej na 1 l wody przegotowanej i ostudzonej do temperatury pokojowej.
  2. Czosnek obieramy i kroimy na plasterki.
  3. Imbir obieramy, kroimy cienko w plastry, a następnie w paski.
  4. Oczyszczony koper włoski kroimy na bardzo cienkie plastry (najlepiej jest go poszatkować na tzw. mandolinie).
  5. Buraki obieramy, kroimy w plastry, następnie w cienkie paski.
  6. Poszatkowany koper przekładamy do miski, dodajemy słupki buraka, czosnek i imbir oraz płatki papryki i ziarna kolendry.
  7. Całość mieszamy, przekładamy do słoików i ugniatamy ciasno.
  8. Zalewamy solanką, dociskamy tak by nic nie wypływało na powierzchnię zalewy. Optymalna wysokość zalewy to 1-2 cm nad fermentującym produktem i 2-3 cm poniżej krawędzi słoika.
  9. Warzywa dociskamy małym talerzykiem, szklanym wieczkiem od słoiczków typu weck, kamieniem lub specjalnym dociskiem do kiszonek. Jest to ważna zasada bezpiecznej fermentacji, ponieważ wszystko, co zostanie wystawione na działanie tlenu, może pleśnieć.
  10. Słoik zamykamy i odstawiamy do fermentacji w temperaturze pokojowej na 2 - 3 tygodnie. Po tygodniu polecam sprawdzić smak kiszonki, czasami proces fermentacji przebiega bardzo szybko.
  11. Kiedy uznamy, że kiszonka ma smak, który nam odpowiada wstawiamy słoiki z fenkułem do lodówki lub do zimnej piwnicy.

PORADY I WSKAZÓWKI

  • Jak długo kiszonka może stać w chłodnym miejscu? Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Udało mi się przechować przez rok kiszonkę z fenkułu w lodówce i była nadal pyszna i chrupiąca. Myślę, że wiele zależy od jakości kiszonych produktów.
  • Nie bój się eksperymentować z proporcjami przypraw i składników, aby dostosować smak kiszonki do własnych preferencji. Zabawa w kuchni to klucz do tworzenia wyjątkowych potraw.
  • Co test Gochugaru? Gochugaru to papryka w proszku, która jest szeroko stosowana w kuchni koreańskiej. Jest to papryka czerwona, suszona na słońcu i zmielona na gruboziarnisty proszek. Charakteryzuje się intensywnym czerwonym kolorem i średnim stopniem ostrości. Gochugaru jest często używana do przygotowania potraw koreańskich, takich jak kimchi (fermentowane warzywa) oraz różnych rodzajów dań mięsnych i warzywnych. Dodaje potrawom pikantności, głębi smaku oraz charakterystycznego aromatu.

Zobacz również

Kiszony koper włoski, fenkuł z suszonymi morelami i czerwoną cebulą

kiszony-koper-wloski-fenkul-z-suszonymi-morelami-i-czerwona-cebula

Kiszony koper włoski z gochugaru i kozieradką

kiszony-koper-wloski-z-gochugaru-i-kozieradka

Botwinka kiszona w czosnkowej maślance

botwinka-kiszona-w-czosnkowej-maslance

Kiszone szparagi zielone i fioletowe - domowe kiszonki

kiszone-szparagi-zielone-i-fioletowe-domowe-kiszonki

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.