Gryczany makaron soba z grzybami shimeji, cukinią i owocami granatu to pomysł na lekki obiad lub kolację. Prosty i szybki sposób na wyśmienite danie pełne wyjątkowych smaków i świeżości
Grzyby Shimeji to popularna odmiana grzybów jadalnych w Azji, szczególnie w Japonii i Chinach. Charakteryzują się delikatnym smakiem i oryginalnym wyglądem. Istnieje kilka odmian Shimeji, ale najczęściej spotykane to białe i brązowe. Doskonale komponują się z sosem sojowym, imbirem i czosnkiem, będąc często wykorzystywane w zupach, stir-fry, sałatkach oraz jako dodatek do makaronów i dań mięsnych.
Makaron soba, tradycyjny japoński makaron, przygotowywany jest z mąki gryczanej lub mieszanki mąki pszennej i gryczanej. Jest to makaron o charakterystycznym kształcie i lekko orzechowym smaku. Makaron soba ma postać długich, cienkich, brązowych nitek przypominających spaghetti i może być spożywany na zimno lub na gorąco. Stanowi wyjątkową bazę między innymi dla potraw z grzybami shimeji. Spróbuj połączenia tych smaków i odkryj kulinarne bogactwo kuchni azjatyckiej!
SKŁADNIKI
- Makaronu soba - około 120 g
- 150 g grzybów shimeji
- łyżka oliwy
- 1 łyżeczka sosu sojowego
- 1 łyżeczka prażonego sezamu
- 1 mała cukinia
- 2 - 3 łyżki owoców granatu
- posiekana na większe kawałki dymka
- 1 ząbek startego czosnku - opcjonalnie
- 1/2 łyżeczki startego świeżego imbiru - opcjonalnie
Sos
- 1 łyżeczka octu ryżowego
- 1 łyżeczka sosu sojowego
- 1 łyżeczka oliwy
- szczypta płatków chili
WYKONANIE
- Makaron soba gotujemy według instrukcji na opakowaniu.
- Makaron odcedzamy i przelewamy zimną wodą, odstawiamy na durszlaku lub sicie do odsączenia.
- W miseczce mieszamy wszystkie składniki na sos.
- Odcinamy spód shimeji (około 1 cm) i rozdzielamy grzyby na mniejsze porcje. Nie wymagają one intensywnego mycia, ale warto sprawdzić, czy nie ma na nich zanieczyszczeń.
- Rozgrzewamy oliwę w patelni na średnim ogniu.
- Wrzucamy grzyby shimeji na rozgrzana oliwę i smaż je przez 3 -5 minut, często mieszając, aż staną się delikatnie złote.
- Możemy dodać także posiekany czosnek i starty imbir dla dodatkowego smaku.
- Doprawiamy grzyby sosem sojowym, mieszamy i zdejmujemy patelnię z ognia.
- Grzyby Shimeji są gotowe do podania. Tak przygotowane grzyby mogą stanowić doskonałą przekąskę, dodatek do zup, makaronów, a także potraw w stylu stir-fry.
- Cukinię tniemy obieraczka do warzyw na cienkie paski.
- Do miseczek rozkładamy makaron soba, dodajemy grzyby shimeji, paski cukinii, posiekaną dymkę i owoce granatu.
- Całość skrapiamy przygotowanym sosem i posypujemy prażonym sezamem.
PORADY I WSKAZÓWKI
- Makaron soba jest ceniony nie tylko za swoje smakowe walory, ale także za korzyści zdrowotne, ponieważ mąka gryczana używana do jego produkcji jest bogata w składniki odżywcze.
- Czas gotowania makaronu soba może się różnić w zależności od producenta oraz rodzaju makaronu. W związku z tym, zawsze warto sprawdzić instrukcje na opakowaniu.
- Grzyby shimeji zazwyczaj powinno się spożywać po obróbce termiczne lub po delikatnym blanszowaniu.
- Warto pamiętać, że surowe grzyby shimeji mogą być trudne do strawienia przez organizm, a blanszowanie lub gotowanie czyni je bardziej zjadliwymi i łatwiejszymi do przyswajania. Dlatego zaleca się termiczną obróbkę shimeji przed spożyciem, aby uniknąć potencjalnych problemów żołądkowych.
- Grzyby shimeji rosną w kępkach, z długimi, cienkimi trzonami i małymi kapeluszami. Kształt przypomina bukiety drobnych grzybków, a ich wygląd jest bardzo dekoracyjny.
- Shimeji mają delikatny smak i aromat, co czyni je wszechstronnymi w kuchni. Są lekko orzechowe i słodkawe, co sprawia, że doskonale komponują się z różnymi potrawami.
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.