Palestyna Książka Kucharska Sami Tamimi Tara Wigley. Recenzja książki PALESTYNA Książka Kucharska - Przedmowa Yotam Ottolenghi
PALESTYNA Książka Kucharska - Sami Tamimi i Tara Wigley
Palestyna to nie tylko książka kucharska, to książka z przepisami i opowieściami. To list miłosny do Palestyny, w którym autorzy z zachwytem opisują jej kuchnię, produkty, historię i ludzi. Sami jest gospodarzem, a Tara przewodniczką. Zabierają nas w piękną i pyszną podróż po Betlejem, Wschodniej Jerozolimie, Nablusie, Hajfie, Akce, Nazarecie, Galilei i Zachodnim Brzegu. Ta podróż to prawdziwa uczta dla zmysłów.
Sami Tamimi urodził się i dorastał w Jerozolimie. Jest partnerem Yotama Ottolenghiego w sieci bistro Ottolengi oraz restauracji NOPI i ROVI. Jest również współautorem książek Ottolengi. The Cookbook oraz Jerozolima. Książka Kucharska.
Tara Wigley opracowuje, testuje i redaguje przepisy do książek Yotama Ottolenghiego, a także do jego felietonów i artykułów w "Guardianie" i "New York Timesie". Jest również współautorką książki Ottolenghi PROSTO.
Autorem przedmowy w Palestynie jest Yotam Ottolengi. Wspomina w niej, jak razem z Samem Tamimim udał się do Jerozolimy, by napisać książkę. Owocem tej podróży była Jerozolima. Książka kucharska. Jednak kiedy ukończyli dzieło, zdali sobie sprawę, że trzeba opowiedzieć coś więcej o palestyńskiej kuchni w szerokim ujęciu. Pisząc Palestynę, Sami i Tara podjęli to wyzwanie. To najlepsi kulinarni przewodnicy po tym zakątku świata, z nimi poczujemy smak Palestyny i jak zapewnia Yotam, mocno ten smak pokochamy.
Książka jest przepiękna, pełna zdjęć pysznych potraw, straganów wypełnionych wspaniałymi produktami i ludzi którzy za tym wszystkim stoją. Te piękne obrazki i opowieści zabiorą nas w daleką podróż do nieznanej krainy.
Sami i Tara zgromadzili w swojej książce ponad setkę przepisów bliskowschodniej kuchni. Przepisy pochodzą z rozmaitych źródeł, są autentycznie palestyńskie, ale ukazane w nowym świetle. Palestyna to zbiór przepisów praktycznych, efektownych i smakowitych, które ucieszą każdego, kto gotuje w domu. Zaczynamy od przepisów na śniadania, gdzie już szykuje się wielka uczta. Na śniadaniowym stole mogą pojawić się miseczki z kremowym i ciepłym hummusem, rozmaite pikle, oliwki, do tego jogurt i świeżo siekana sałatka. Kostki białego sera posypane za'tarem lub czarnuszką i skropione obficie oliwą. Kremowy labneh z jajem na twardo i plasterkami ogórka. Najważniejsze, jak podkreślają autorzy "by święta trójca, czyli sok z cytryny, oliwa i za'tar, stała w zasięgu każdego stołownika". Po śniadaniach mamy przekąski, pasty i sosy, przystawki warzywne i sałatki, zupy, warzywne dania główne, ryby, mięso, pieczywo i łakocie. Na koniec jest słowniczek: spiżarnia i polityka w Palestynie.
Szczerze polecam i zachęcam do lektury i gotowania.
W Palestynie jest dużo smacznych przepisów, które wciąż zaznaczam do wypróbowania. Nigella Lawson napisała "Ugotuję z niej wszystko po kolei". Podoba mi się taka deklaracja, ja jednak będę ostrożna w obietnicach i zacznę od przepisu na pyszne pieczywo: Jerozolimskie bajgle z sezamem Ka'ak Al Quds.
Dziękuję wydawnictwu Filo za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji.
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Możesz się zalogować, aby automatycznie wypełnić dane.