Wizyta na Podkarpaciu to same przyjemności, a jedną z nich to grzybobranie! Ale to takie wyjątkowe, bo... jest hasło: robimy risotto z grzybami! OK!
Ale skąd grzyby? No, jak skąd?
A rozejrzyj się!
Okazało się, że w pół godziny można obejść posiadłość gospodarzy (nie wychodząc za ogrodzenie!) i mamy kolację!
Szefem kuchni był dziś Witek, który z naszymi grzybami stworzył...... sami zobaczcie... to są właśnie te TAJEMNICE SMAKU ...
Przepis na risotto, którego Witek nauczył się od szefa kuchni restauracji Chianti w Warszawie podczas imprezy niespodzianki zorganizowanej przez żonę Żanetę na Jego 40 urodziny :
SKŁADNIKI
1 etap – „białe risotto”
1 duża cebula
3 łyżki oliwy
1 łyżka masła
2 ząbki czosnku
500 g ryżu na risotto
250 ml wytrawnego białego wina
1l bulionu warzywnego lub mięsnego
Drobno posiekaną cebulę i czosnek podsmażamy i dusimy na małym ogniu w dużym rondlu przez ok 10 min tak, aby warzywa nie przyrumieniły się.
Dodajemy następnie suchy ryż i ciągle mieszamy, aby nie przywarły do dna, podprażamy go na mocniejszym ogniu przez ok 5 min, po czym jak będzie gorący energicznym ruchem wlewamy do niego wytrawne białe wino.
Mieszamy ciągle do momentu, aż cały płyn zostanie wchłonięty przez ryż .
Zmniejszamy ogień i wlewamy bulion do ryżu małymi porcjami ciągle mieszając. Koleją porcje wlewamy wtedy, kiedy poprzednia wchłonięta zostanie przez ryż. Zwracamy uwagę, aby nie gotować go na zbyt dużym ogniu , gdyż ziarna ryżu będą kleiste z wierzchu, a w środku twarde, ani zbyt wolno bo wtedy powstanie ryżowa papka. Z doświadczenia wiem, że najlepiej jak ta część gotowania trwa ok 15 min – wtedy ziarno zaczyna mięknąć pozostając jednak al dente. Zwracamy uwagę, aby dozować bulion porcjami, tak by na zakończenie prawie cały bulion został wchłonięty przez ryż.
2 etap - dodatki „tematyczne” (tutaj grzyby)
20-30 średniej wielkości leśnych grzybów
120 g masła
Sól i pieprz
Świeży tymianek
2 ząbki czosnku
1-2 garście startego parmezanu
2 łyżeczki pasty truflowej
Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki masła i smażymy przez chwilę pokrojone w plastry grzyby. Dodajemy posiekany drobno czosnek, świeży tymianek, sól i popieprz. Mieszamy i smażymy jeszcze przez 2 min.
Tak przygotowane grzyby dodajemy do przygotowanego „białego risotto” na ok 5 min przez planowanym zakończeniem gotowania.
Kiedy risotto będzie już gotowe ( ale ciągle al dente) odstawiamy z ognia , dodajemy masło, starty parmezan oraz pastę truflową, która doda genialnego aromatu. Mieszamy i odstawiamy na minutę, aby risotto odpoczęło, a masło z resztą bulionu i parmezanu stworzy wspaniałą, aksamitną konsystencję.
Risotto wymaga cierpliwości, ciągłe mieszanie, dodawanie w odpowiedniej kolejności składników, pilnowanie temperatury.... Oj, łatwo nie jest - dlatego tym razem wyręczył nas Witek! Za co bardzo dziękujemy.
PRZEPYSZNIE DZIĘKUJEMY , a kto podejmie się wyzwania i powieli przepis życzymy SMACZNEGO! Bo warto!
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Możesz się zalogować, aby automatycznie wypełnić dane.