Hayashi - japoński gulasz wołowy w pysznym sosie podawany z ryżem
Hayashi to potrawka wołowa serwowana z ryżem. Wywodzi się z tej samej tradycji co mięsne dania w stylu wołowiny po burgundzku. Jedzenie pochodzące spoza swojego kraju Japończycy nazywają yoshoku - "kuchnią Zachodu".

Klasyczny ryż z hayashi przygotowuje się od podstaw, powoli redukując sos demi-glace i bulion wołowy. Ta wersja jest ulepszona i uproszczona i łatwo jest przygotować duże porcje i przechowywać w lodówce lub zamrożone na szybką kolację. Przepis pochodzi z książki Gaijin Gotuje Ivana Orkina.
Jednym ze składników w przepisie jest sos tonkatsu Bull-Dog, który możemy kupić w sklepach internetowych m.in. w Kuchnie Świata. Warzywno-owocowy sos Tonkatsu w społeczeństwie japońskim jest bardzo popularny. Przygotowywany jest na bazie śliwek, marchwi, jabłek, pomidorów oraz cebuli. Jego nazwa wywodzi się od potrawy "Tonkatsu", czyli japońskiego panierowanego w panko kotleta wieprzowego.
SKŁADNIKI
900 g wołowiny, najlepiej karkówki wołowej bez kości pokrojonej w 3 cm kostkę
3 łyżki mąki
2 łyżki oleju
1 cebula, obrana i pokrojona w krążki
100 ml czerwonego wytrawnego wina
1 łyżka przecieru pomidorowego
400 g pomidorów (krojonych) polecam pomidory pelati z puszki
2 łyżki keczupu
2 łyżki sosu tonkatsu Bull-Dog
1 łyżeczka soli
1/2 łyżeczki świeżo mielonego pieprzu
1 łyżka miodu
szklanka wody
Do podania ugotowany ryż i liście pietruszki

WYKONANIE
Wołowinę kroimy w 3 cm kostkę i dokładnie obsuszamy za pomocą papierowych ręczników. Mięso przekładamy do miski, posypujemy mąką i całość potrząsamy, aż mąką równomiernie rozprowadzi się po wołowinie. W razie potrzeby dodajemy olej.
Głęboką patelnię lub rondel z grubym dnem rozgrzewamy i wlewamy 1 łyżkę oleju. Partiami smażymy mięso, około 15 minut, aż nabierze z każdej strony brązowego koloru. Gotowe kawałki przekładamy na talerz.
Do rondla po wołowinie dodajemy w razie potrzeby łyżkę oleju i smażymy około 3 minuty krążki cebuli, aż zmięknie. Wlewamy wino, chwilę redukujemy, dodajemy przecier pomidorowy i gotujemy 2 minuty, cały czas mieszając.
Przekładamy mięso na patelnie wraz z jego sokami, dodajemy pomidory pelati , keczup, sos tonkatsu, sól, pieprz i szklankę wody. Mieszamy, doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień, przykrywamy i gotujemy około 2 godziny, aż mięso da się rozdzielić widelcem. W trakcie duszenia co 30 minut ostrożnie mieszamy potrawkę.
Przy pomocy łyżki cedzakowej lub szczypiec przekładamy samo mięso na talerz. Do pozostałego sosu dodajemy miód i całość miksujemy ręcznym blenderem na gładki sos. Dodajemy do sosu z powrotem mięso.
Potrawkę wołową możemy po przestudzeniu przechowywać 1 - 2 dni, (maksymalnie przez tydzień) w lodówce.
Podajemy z ryżem i posypujemy zieloną pietruszką.
Zobacz również
Syczuańskie mapo tofu - pikantne danie z tofu i wołowiny

Domowy sos ponzu - cytrusowy japoński sos sojowy

Meshi. Kulinarny przewodnik po kulturze Japonii - Katherine Tamiko Arguile

Ciasto z herbatą matcha, białą czekoladą i oliwą

Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.