Anna Pawłowa – rosyjska tancerka baletowa polskiego pochodzenia. Wśród tancerzy krąży legenda, że wielbiciele Pawłowej byli tak zafascynowani jej tańcem, że ugotowali zupę na jej baletkach i … ją z apetytem zjedli…
Jedna z opowieści mówi również o tym, jak powstał słynny deser. Fascynacja jej tańcem i jej osobą dała natchnienie pewnemu cukiernikowi, który stworzył deser zwiewny, piękny i lekki jak taniec słynnej baleriny.
Ta beza, to mój debiut. Po przygotowaniu crème brûlée zostały cztery białka, w ogrodzie pięknie dojrzewają jeżyny, cóż z tym wszystkim zrobić?
Są produkty, jest wyzwanie! Czy podołałam?
Składniki
BEZA
4 białka
200 g cukru
szczypta soli
1 łyżeczka soku z cutryny
1 płaska łyżeczka maki ziemniaczanej
BITA ŚMIETANA
300 ml śmietanki kremówki 36%, mocno schłodzonej
1 łyżka cukru pudru
DEKORACJA
kubek jeżyn
miąższ i pestki z 2 marakuji
Wykonanie
BEZA
Białka ze szczyptą soli ubijamy mikserem, pod koniec ubijania stopniowo, najlepiej po jednej łyżce dodajemy cukier. Kiedy już uzyskamy sztywna błyszczącą pianę dodajemy sok z cytry i jeszcze chwilę ubijamy. Na sam koniec dosypujemy make ziemniaczaną i miksujemy – delikatnie, dosłownie 2 -3 obroty i gotowe!
Blachę wykładamy papierem do pieczenia, rysujemy okrąg, około 20 cm i wykładamy na niego masę bezową. Za pomocą szpatułki formujemy w miarę zgrabny kopczyk.
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 165-170 °C z termoobiegem. Do rozgrzanego piekarnika wstawiamy bezę i pieczemy 5 minut. Po tym czasie zmniejszamy moc piekarnika na 135 – 140°C, również z termoobiegiem i pieczemy bezę przez 1,5 godziny. Studzimy w piekarniku przy lekko uchylonych drzwiczkach. My wkładamy pomiędzy drzwiczki a piekarnik drewniana łyżkę. Bezę najlepiej piec wieczorem i pozostawić ją na cała noc w rozgrzanym piekarniku.
Wystudzoną, lekko popękaną (tym się nie przejmujmy) bezę wykładamy na talerz lub paterę. Dekorujemy bitą śmietaną i owocami.
BITA ŚMIETANA
Mocno schłodzoną śmietankę ubijamy, pod koniec ubijania dodajemy cukier puder.
Smacznego!