Kiszone rzodkiewki z miodem – domowe kiszonki

Wiosenne kiszonki – kiszona rzodkiewka

Fermentacja to smak, wartości odżywcze, to żywe kultury bakterii, to samo zdrowie!

Żywność fermentowana  jest źródłem naturalnych antybiotyków, które możemy spożywać codziennie, bez recepty. Składniki  mineralne zawarte w kiszonych produktach  mogą być przez lepiej przyswajalne przez nasz organizm niż te same nie poddane fermentacji. Bardzo dużą zaletą produktów fermentowanych jest również to, że długo zachowują przydatność do spożycia.

Aby zgłębić wiedzę w sztuce fermentacji  warto zaopatrzyć się w książkę “Dzika fermentacja” Sandora-Ellixa Katza. Sztuka fermentacji to rzemiosło, warto więc skorzystać z doświadczenia i wiedzy człowieka z pasją i miłością do fermentacji.

SKŁADNIKI  – słoik o pojemności ok 1,5 l

 • 2 – 3 pęczki rzodkiewek
 • 1 l wody
 • 1 łyżka sól kamienna
 • 1 łyżeczka miodu*
 • 3 ziarna pieprzu
 • 2 listki laurowe
 • opcjonalnie – 1 łyżka soku spod kiszonych ogórków, przyspieszy to proces fermentacji

WYKONANIE

 1. Wodę zagotowujemy, rozpuszczamy w niej sól. Kiedy przestygnie do temperatury około 30°C dodajemy łyżkę miodu i mieszamy, aż się miód rozpuści.
 2. Rzodkiewki myjemy, obcinamy liście i układamy w słoiku lub w glinianym naczyniu. Dodajemy ziarna pieprzu i listki laurowe. Zalewamy przygotowanym roztworem do przykrycia rzodkiewek, dodajemy łyżkę soku spod kiszonych ogórków i obciążmy np. wyparzonym kamieniem. Słój zakręcamy.
 3. Warto na początku raz na jakiś czas otworzyć słój i wypuścić nagromadzone gazy. Czasami podczas burzliwej fermentacji może wyciekać ze słoika zalewa.
 4. Czas fermentacji to około 5 – 7 dni. Możemy fermentować dłużej, nawet do 3 tygodni. Wszystko jednak zależy od temperatury otoczenia, a przede wszystkim od naszych preferencji smakowych. Co kilka dni warto próbować rzodkiewki, jeżeli stwierdzimy, że smak jest idealny dla nas słoik przekładamy do lodówki.

Smacznego i na zdrowie!

*Pomysł na dodanie miodu do kiszenia rzodkiewki zaczerpnięty z książki Dominiki Wójciak – Jarzynovej – „Prosto, pysznie, do pudełka”

4 thoughts on “Kiszone rzodkiewki z miodem – domowe kiszonki

 1. Jestem wielką fanką kiszonek. Rzodkiewki kisiłam do tej pory z zestawem dodatków z ogórków kiszonych. Muszę koniecznie spróbować wersji z miodem! Czy 1 łyżka miodu wystarczy, żeby zmodyfikować smak?

 2. Przygotowałam rzodkiewki według tego przepisu i….. niestety kompletny niewypał. Mam wrażenie, że zalewa jednak była za „słaba” (za mało słona, za mało przyprawiona). Może jeszcze kiedyś spróbuję zrobić po prostu tak samo jak ogórki.

  A co do miodu, wydaje mi się, że chyba bardziej pełni on tu rolę pożywki dla bakterii (kwasu mlekowego), niż modyfikuje smak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.