The Turks created their own ritual of brewing and drinking tea. This drink has become a symbol of hospitality, served with every meal and at every occasion. In Turkey, a very popular social gathering place and teahouses are business centers.

A special double teapot is used to brew Turkish tea, çaydanlık, and the ready brew is served in cute little tulip-shaped glasses.

Turkish çaydanlık consists of two teapots, the lower one, the larger one for water, and the upper, smaller one, for tea essence. Turkish tea is black tea grown in the Rize area. It is a favorite among Turkish teas, it is delicate, sweet and can be enjoyed all day long. I brewed "Caykur Rize Turist Cayi", the leaves of this tea come from the very top of the tea plant, without the bud and are crushed to increase the value of the tea while brewing.


How to make tea in Turkish?

Pour water into the lower teapot, and pour into the upper one about 3 tablespoons of black leaf tea. We can mix or add types of tea to leaf favorite additives such as mint, cardamom, cinnamon, cloves, dried fruit or flowers. A small teapot we set it on the bigger one and heat it up simmer. We cook for about 15 minutes, during this time, the steam heats the dried tea, which is gently roasted giving off an increasingly intense aroma.
After 15 minutes, pour water from the bottom teapot over the heated leaves. We complete water in the lower pot and place the smaller teapot on the larger one again. Now cook the whole thing over medium heat until the water in the bottom teapot starts boil. Reduce the power of the burner to a small one and cook for another 15 - 20 minutes. After the tea leaves should sink to the bottom during this time.

Pour the brewed essence through a strainer to 1/3 or 1/4 of the height of the glasses, then add hot water. Turks like sweet teas very much and according to their recipe, add 2 sugar cubes per glass of drink. For tea, I recommend almond kaval cookies a >.

Enjoy your meal!

Teapots, glasses, tea can be found in Turkish Shop . I also recommend the "brewing tea in Turkish" .

also check

Comments

Cztery Fajery - blog kulinarny 2020-01-08 19:21:19

Moja herbatka właśnie się parzy :) Tym razem Mevlana - jest super

Response

TajemniceSmaku 2020-01-08 20:07:02

Mevlana... jak tylko nadarzy się okazja, chętnie spróbuję 🙂

Response

Marzena 2020-01-09 11:52:48

Kiedyś w domu mojej babci tak się parzyło herbatę. Z Turcji przywiozłam szklaneczki. Muszę tylko czajnik z imbrykiem sobie sprawić. W Turcji herbata smakuje wyjątkowo ☺️

Response

TajemniceSmaku 2020-01-09 14:55:32

Ten czajniczek jest bardzo praktyczny bo pasuje również do kuchenek indukcyjnych.

Response

Aneta 2020-01-08 19:31:17

Piłam tę herbatę, rzeczywiście smakuje inaczej niż nasza.

Response

TajemniceSmaku 2020-01-08 20:04:39

Tak parzona herbata jest wyjątkowa! Póki co parzyłam jeden rodzaj herbaty, ale w najbliższej przyszłości mam ochotę popróbować innych.

Response

Simona 2020-01-08 19:33:37

Kocham różne herbaty więc dziękuję Ci za owy post :D Na pewno skorzystam!

Response

TajemniceSmaku 2020-01-08 20:05:38

Polecam, sama jestem pod wrażeniem, jak sposób parzenia wpływa na smak herbaty 🙂

Response

Ania 2020-01-08 21:43:26

Bardzo lubię Turcką herbatę bo kilka rady miałam okazję ja pić będąc w Turcji. Niestety nie znam tajemnicy parzenia tego cudownego napoju ale może przy następnych wakacjach w Turcji poproszę o szkolenie

Response

TajemniceSmaku 2020-01-08 23:22:28

Może to śmieszne, ale będąc w Turcji też nie poznałam tajemnicy parzenia herbaty... czyli wszystko przed nami!

Response

Papierowa Łowczyni 2020-01-08 19:56:03

zawsze jak oglądam tureckie seriale zastanawiałam się czym się ona różni od naszej i jak ją zrobić. Dzięki Twojemu wpisowi moja ciekawość została nasycona i już wszystko wiem. Chyba spróbuję ją zrobić.

Response

TajemniceSmaku 2020-01-08 19:59:12

Miałam podobnie, nie bardzo wiedziałam po co aż dwa imbryczki 😉 a herbata jest bardzo pyszna!

Response

Justyna Borucka 2020-01-08 20:15:57

Bardzo ciekawy wpis, jestem pod wrażeniem ile cennych informacji. Może dzięki tej recepturze przekonam się do herbaty :) zajrzałam na stronkę i imbryczek chętnie bym przygarnęła :)

Response

TajemniceSmaku 2020-01-08 23:30:33

Do czarnej herbaty właśnie przekonałam się po zaparzeniu po turecku... a imbryczek, jest cudny. Nie chowam go, zdobi moją kuchnie 😉

Response

Anna 2020-01-08 20:43:27

Dla mnie turecka herbata jest za słodka...Cukier zabija mi smak herbaty. A lubię czuć jej aromaty, taniny.
Parzę bez cukru.

Response

TajemniceSmaku 2020-01-08 23:28:00

Aniu, mamy chyba podobne smaki... mi ta herbata również lepiej pasuje bez cukru!

Response

Iwona Banach 2020-01-08 20:50:17

To cudny pomysł, ale czasochłonny, a że nie przepadam za herbatą... Choć zawsze warto wiedzieć takie rzeczy, a nigdy jeszcze o tym nie słyszałam. Wszelkie te herbaciane rytuały są cudne :)

Response

TajemniceSmaku 2020-01-08 23:26:58

Nie przepadam za czarna herbatą, a raczej nie przepadałam... teraz mam już inne zdanie 😉

Response

Czaj 2020-01-08 20:59:22

Bardzo dobra herbata

Response

AniaM. 2020-01-08 22:38:17

Pięknie opisałaś parzenie tej herbatki. Bardzo lubię smakować różne rodzaje herbat. Jeśli nadarzy się okazja, wypróbuję i po turecku.

Response

TajemniceSmaku 2020-01-08 23:20:51

Dla mnie to tez nowe doświadczenie i jestem pod wrażeniem! Turecki tygielek odczarował dla mnie czarną herbatę 😉

Response

Paulina 2020-01-09 13:18:08

U mnie to chyba nigdy nie minie miłość do herbaty non stop smakuje/testuje nowe

Response

TajemniceSmaku 2020-01-09 14:54:18

Ja do tej pory tylko zielone, teraz zaczynam smakowanie czarnych 🙂

Response

Felicja 2020-01-09 16:40:04

WOW. A ja ciągle myślałam, ze po turecku to tylko kawa. :) Jak zaopatrzę się w taki imbryczek, to taką herbatę sobie zrobię. A że ostatnio bardziej zasmakowała mi herbata i pijam ją bardzo często, to taka odmiana i eksperyment na pewno by mi się przydał. :)

Response

TajemniceSmaku 2020-01-10 00:50:03

Dla mnie to też odkrycie, więc bardzo polecam zakup takiego imbryczka 🙂

Response

Ewelina 2020-01-10 12:09:45

Super, kawa po turecku też jest bardzo dobra - czy tez masz przepis?
Może dane mi będzie w tym toku jej spróbować

Response

TajemniceSmaku 2020-01-13 06:18:15

Póki co mam tylko na herbatę 🙂

Response

add comment

Your email address will not be published.