Dżem aroniowy z dodatkiem słodkich gruszek - przepis na wyjątkowo smakowity dżem. Aronia i gruszka to doskonały i harmonijny duet smaków.
Świeże owoce aronii, choć pełne wartości odżywczych, często nie zachwycają swoim smakiem z powodu naturalnej cierpkości. Owoce aronii zawierają substancje garbnikowe, które nadają im cierpki smak. Z tego też powodu aronię rzadko stosuje się do bezpośredniej konsumpcji.
W moim przepisie na dżem aroniowy, połączyłam aronię z słodkimi gruszkami, tworząc wyjątkowy i niepowtarzalny smak. Słodycz gruszek doskonale balansuje delikatną gorycz aronii, tworząc harmonijny i apetyczny bukiet smakowy. Owoce aronii mają w sobie naturalną cierpkość i goryczkę, aby temu zaradzić, należy owoce zbierać po pierwszych przymrozkach. Jeśli, podobnie jak u mnie, ptaki bywają szybsze niż pierwsze przymrozki, wypróbujcie tę metodę - zbierajcie dojrzałe owoce wcześniej i zamrażajcie je (minimum 24 godziny) przed przetwarzaniem. Dzięki temu, dżem aroniowy będzie smakował wyjątkowo i zachowa doskonały smak.
SKŁADNIKI
WYKONANIE
- Z wody i cukru zagotowujemy syrop.
- Do syropu dodajemy mrożone owoce aronii i gotujemy na średnim ogniu 30 - 40 minut.
- Odstawiamy z palnika na około godzinę lub dwie.
- Ponownie zagotowujemy i dodajemy obrane i pokrojone w cienkie plasterki gruszki.
- Dolewamy sok z cytryny i gotujemy 30 - 40 minut.
- Przekładamy do wyparzonych słoików, pasteryzujemy.
PORADY I WSKAZÓWKI
- Jak pozbyć się goryczy z owoców aronii? Wystarczy je przed obróbką przemrozić.
- Do przygotowania dżemu owoce aronii mrozimy przez 24 godziny, następnie wrzucamy nierozmrożone na syrop cukrowy i gotujemy.
- Dżem z aronii z gruszkami jest wyjątkowy w smaku, a dodatek soku z cytryny podkreśla jego walory smakowe.
- Dżem możemy podawać do śniadaniowych bułeczek, do naleśników, ale również świetnie komponuje się ze smażonym lub grillowanym serem zamiast konfitury z żurawiny.
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Możesz się zalogować, aby automatycznie wypełnić dane.