Ciasto z zieloną herbatą matcha i z białą czekoladą
Przepis na ciasto z herbatą matcha pochodzi z książki "Tokio. Kultowe przepisy" Maori Murota. Według książkowego przepisu waga poszczególnych składników (mąki, cukru i masła) powinna odpowiadać wadze 3 jajek (bez skorupek). 3 jaja "L" ważą około 150 g, więc dodajemy 150 g cukru, 150 g mąki, 150 g masła.
W mojej wersji przepisu nastąpiła pewna zmiana. W trakcie przygotowywania ciasta okazało się, że zabrakło mi masła. Postanowiłam dodać inny tłuszcz, a mianowicie oliwę z oliwek. Pomyślałam, że charakterystyczny smak oliwy może intrygująco komponować się z herbatą matcha. Zmniejszyłam też ilość cukru. Wszystkim ciasto bardzo posmakowało. Kiedy przygotowałam następnego dnia ciasto w wersji oryginalnej, również było pyszne, jednak wersja mniej słodsza z dodatkiem oliwy wygrała.
Eksperymentujcie, polecam również spróbować wersji ciasta z dodatkiem ciemnej czekolady, zamiast białej.
Matcha to bardzo drobno zmielona najwyższej jakości zielona herbata, której liście zrywane są w pierwszym zbiorze. Tradycyjnie służąca do rytualnego picia oraz do przyrządzania deserów, napojów i słodyczy. Herbatę matcha możemy kupić w większych sklepach lub przez internet np. w Kuchnie świata
SKŁADNIKI na foremkę 19 x 9 x 8 cm ( u mnie 14 x 14 cm)
3 jaja
130 g cukru
150 g mąki tortowej typ 405
120 g masła
30 ml oliwy z oliwek
1 łyżeczka proszku do pieczenia
70 g białej czekolady
1 łyżka herbaty matcha
WYKONANIE
W misce mieszamy suche składniki: mąkę, proszek do pieczenia i herbatę matcha. Całość warto dodatkowo przesiać przez sito.
Czekoladę siekamy na drobne kawałki.
Miękkie masło. oliwę i cukier ubijamy mikserem przez około 5 minut. Ubita masa powinna być lekka i kremowa. Nie przerywając miksowania powoli wbijamy jajka, jedno po drugim. Rozgrzewamy piekarnik do 170°C . Foremkę natłuszczamy masłem i obsypujemy mąką lub bułką tartą. Do ubitej masy wsypujemy suche składniki i dodajemy posiekaną czekoladę. Za pomocą drewnianej lub silikonowej szpatułki delikatnie mieszamy, aż wszystkie składniki się połączą. Przelewamy masę na ciasto do foremki i pieczemy około 40 - 50 minut. Ciasto będzie upieczone, gdy po wbiciu i wyjęciu w nie patyczka będzie on suchy i czysty. Wyjmujemy z foremki i studzimy na kratce.
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Możesz się zalogować, aby automatycznie wypełnić dane.