Złote, delikatne i mięciutkie. Takie są dyniowe rogaliki z miodowym masłem, orzechami włoskimi i żurawiną. Co to jest miodowe masło? To po prostu podgrzane masło razem z miodem, tylko do momentu rozpuszczenia się składników. Taką mieszaniną smarujemy ciasto przed zwijaniem rogalików.
SKŁADNIKI
ZACZYN
- 15 g świeżych drożdży
- 1/2 łyżeczki cukru
- 50 ml letniej wody
CIASTO
- zaczyn
- 550 g mąki
- 80 g cukru
- 1 łyżeczka cynamonu w proszku
- 1/2 łyżeczki imbiru w proszku
- 1/4 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
- 1/2 łyżeczki soli
- 300 g purée z dyni*
- 50 g roztopionego masła
- 1 jajko do ciasta + 1 jajko do smarowania rogalików
NADZIENIE
- 50 g masła
- 50 g miodu
- 100 g orzechów włoskich obranych
- 100 g suszonej żurawiny
WYKONANIE
ZACZYN
Drożdże mieszamy z cukrem i wodą, odstawiamy na około 15 minut w ciepłe miejsce, aż się spienią.
CIASTO
W dużej misce mieszamy ze sobą wszystkie składniki na ciasto, chwile wyrabiamy. Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 1-1,5 godziny, aż podwoi swoją objętość.
Wyrośnięte ciasto dzielimy na dwie porcję. Na stolnicy rozwałkowujemy dwa placki, każdy o średnicy około 30 cm. Na obu plackach rozsmarowujemy miodowym masłem i posypujemy posiekanymi orzechami i żurawiną. Placki nacinamy po przekątnej na 12 trójkątów każdy i zwijamy rogaliki. Układamy na blachach wyłożonych papierem do pieczenia, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 1 godzinę do wyrośnięcia.
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180°C, rogaliki smarujemy rozkłóconym jajkiem i pieczemy przez około 15 - 20 minut, aż będą rumiane. Rogaliki po upieczeniu możemy polukrować, ja nie zdążyłam, takie nam bardzo smakowały.
NADZIENIE
Masło podgrzewamy razem z miodem tylko do momentu, aż się rozpuszczą, mieszamy. Orzechy i żurawinę siekamy. Takim miodowym masłem smarujemy ciasto, posypujemy posiekanymi bakaliami i zwijamy rogale.
Smacznego!
* Purée z dyni - dynię przekrawamy na pół, usuwamy pestki razem z włóknistym miąższem, kroimy na niewielkie kawałki. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia skórą do dołu i pieczemy w temperaturze 180° - 200°C przez około 30 - 40 minut lub do miękkości. Po ostudzeniu oddzielamy miąższ od skórki i miksujemy na gładkie purée.
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Możesz się zalogować, aby automatycznie wypełnić dane.