Ukryj menu

Obiad w Rzymie. Historia świata w jednym posiłku - Andreas Viestad

KOMENTARZE

Obiad w Rzymie - Andreas Viestad

Czy wiecie, że rzymskie wzgórze Monte Testaccio to gigantyczne wysypisko, pomnik na cześć skonsumowanej oliwy? Sztuczne wzgórze powstało z kawałków potłuczonych amfor, czyli glinianych dzbanów na oliwę. Monte Testaccio składa się łącznie z ponad 50 milionów amfor, które były używane do transportu oliwy z oliwek dla mieszkańców Rzymu. Ta ogromna ilość potłuczonych amfor ukazuje, jak było olbrzymie zapotrzebowanie na oliwę w cesarskim Rzymie.

Tę i wiele innych historii jedzenia opowiada nam w swojej książce "Obiad w Rzymie. Historia świata w jednym posiłku" Andreas Viesad. Obiad w rzymskiej restauracji La Carbonara znajdującej się na placu Campo de'Fiori wytycza ramy tej książki. Delektując się typowym rzymskim posiłkiem Andreas Viestad zabiera nas w kulinarną podróż, danie po daniu, przez historię świata i historię Wiecznego Miasta. Autor wybrał tę restaurację z różnych powodów, głównie dlatego, że stała się jego stałym lokalem w Rzymie, który zawsze odwiedza.

"Możemy dopatrzyć się więcej historii w kotlecie albo misce makaronu niż w Koloseum lub jakimkolwiek innym zabytku".

Recenzja książki Obiad w Rzymie

Andreas Viestad, recenzent kulinarny, szef telewizyjnej kuchni, restaurator i aktywista. Wieloletni gospodarz telewizyjnego programu New Scandinavian Cooking, publicysta "The Washington Post"oraz założyciel Geitmyra Culinary Centre for Children w Norwegii, fundacji edukującej dzieci na temat kultury żywieniowej. Jest autorem czternastu bestselerowych książek kucharskich. Kiedy nie podróżuje, dzieli swój czas między farmę w Oslo i farmę na obrzeżach Kapsztadu w RPA.

"Andreas Viestad, autor książki równie czarującej, co fascynującej, ma prawdziwy dar tworzenia obrazowych scen, snucia opowieści, a co najważniejsze – nakreślania i zgłębiania zależności, dzięki czemu wszystko staje się jasne i ekscytujące."

Nigella Lawson

Z książki dowiemy się, jak to możliwe , że spór o sposób pieczenia chleba przyczynił się do wielkiej schizmy w Kościele, miłość do masła stała się impulsem do powstania reformacji, a niedobór soli doprowadził do przegrania wojny secesyjnej, wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej i upadku brytyjskiego imperium kolonialnego.

Poznamy historię małej wioski, która dzięki pszenicy zmieniła się w centrum największego imperium, jakie widział świat. Odkryjemy, jak cytryna wpłynęła na rozwój sycylijskiej mafii. Wyruszymy szlakiem smaków i składników, które zmieniały naszą cywilizację....

Rozpoczniemy drogę na rzymskim targu podążając przez Ogród Oliwny w Jerozolimie i kopalnię soli w Wieliczce, by odpowiedzieć na fundamentalne pytanie:

Jaka jest najlepsza potrawa na świecie?

Kolacja w Rzymie – historia świata w jednym posiłku - Andreas Viestad

Dziękuję wydawnictwu Znak za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji.

Kategorie

Książki

Zobacz również

Crostata di limone - tarta cytrynowa z migdałami

crostata-di-limone-tarta-cytrynowa-z-migdalami

Rustykalne bułki z suszonymi pomidorami, oliwkami i tymiankiem

rustykalne-bulki-z-suszonymi-pomidorami-oliwkami-i-tymiankiem

Zaletti - kukurydziane włoskie ciasteczka z rodzynkami

zaletti-kukurydziane-wloskie-ciasteczka-z-rodzynkami

Tiramisu borówkowe. Włoski deser w owocowej odsłonie

tiramisu-borowkowe-wloski-deser-w-owocowej-odslonie

Komentarze

Bernadeta 2021-08-23 15:11:37

Książka z kulinariami w tle zawsze jest warta przeczytania, a szczególnie jest włoska kuchnia odgrywa główną rolę.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Możesz się zalogować, aby automatycznie wypełnić dane.

Szukaj

Instagram

Tartaletki z serem i porami

Instagram Post

Chleb jak sztuka


© Copyright 2025 by Tajemnice Smaku. Wszelkie prawa zastrzeżone.