"Prawdziwa kuchnia japońska. Proste potrawy, oryginalne smaki" Sonoko Sakai
"Japońska sztuka kulinarna przypomina orkiestrę - jest połączeniem elementów. Składniki dania budują smak, smaki dania nakładają się na siebie. Tak samo jest z posiłkiem - wszystkie dania się potęgują, aby powstała z nich symfonia smaków i wrażeń" - Sonoko Sakai.
Ochazuke, czyli ryżowo-herbaciana zupa. Zupę herbacianą robi się w miseczce, ze świeżego ryżu lub ryżowych resztek. Napar herbaciany możemy zastąpić rosołem z kury, miso lub dashi. Oczywiście najbardziej zainteresowała mnie wersja z zieloną herbata i taką dzisiaj serwuję.
Zupa ochazuke może być szybką przekąską lub w zależności od dodatków daniem głównym. To świetny pomysł na wykorzystanie ryżu z dnia poprzedniego. Ilość składników jest tylko propozycją, w przypadku tej zupy proporcje i dodatki zależą tylko od nas. Ryż do sushi, zieloną herbatę, pastę wasabi, arkusze nori, sezam możemy kupić w większych sklepach lub przez internet np. w Kuchnie świata
SKŁADNIKI
350 g ugotowanego ryżu - ryż do sushi
700 ml gorącej, świeżo zaparzonej zielonej herbaty
2 łyżki prażonego sezamu
2 łyżki cienko pokrojonych cebulek dumek (białe i zielone części)
pasty wasabi (opcjonalnie i tyle ile lubimy)
sos sojowy (opcjonalnie)
arkusz nori pociętego nożyczkami na cieniutkie paski
150 - 200 g łososia lub filetu z łososia wędzonego ( u mnie łosoś wędzony, ale w plastrach)
1 łyżka oleju roślinnego, sól i pieprz (do pieczenia świeżego łososia)
WYKONANIE
Rozgrzewamy grill w piekarniku. Wykładamy blachę papierem do pieczenia. Łososia skrapiamy olejem, solimy i pieprzymy. Grillujemy 6 - 10 minut, aż będzie przypieczony, tak jak lubimy. Jeżeli wybór padł na filet z wędzonego łososia, podgrzewamy go o połowę krócej i tylko pieprzymy. Studzimy i dzielimy na kawałki. Swoją wersję zupy przygotowałam z wędzonym łososiem w plastrach. Z plasterków ryby uformowałam "różyczki", ułożyłam na blasze i grillowałam przez 5 minut.
Rozdzielamy ryż do miseczek, na wierzchu układamy kawałki łososia. Dodajemy sezam, nori i wasabi, tyle ile lubimy, ale uważajcie z wasabi, niektóre pasty są bardzo pikantne. Tuż przed podaniem zalewamy całość gorącą zielona herbatą i posypujemy cebulka dymką. Do zupy możemy dodać odrobinę sosu sojowego.
Prawdziwa kuchnia japońska książka Sonoko Sakai
Do przygotowania tej wyjątkowej japońskiej zupy zainspirowała mnie lektura książki "Prawdziwa kuchnia japońska. proste potrawy, oryginalne smaki". Autorka, nauczycielka kuchni japońskiej Sonoko Sakai uczy gotować, robi makaron i działa na rzecz uprawy zbóż. Urodziła się w Nowym Jorku i dorastała w Tokio, Kamakurze, Meksyku, San Francisco i Los Angeles. Napisała dwie książki o kuchni japońskiej i prowadzi warsztaty kulinarne na całym świecie. Swoją filozofię gotowania opiera na pięciu zasadach: świeżość, sezonowość, prostota, piękno i oszczędzanie.
Książka "Prawdziwa kuchnia japońska. proste potrawy, oryginalne smaki" to bogaty przewodnik po japońskiej kuchni domowej. Sanoko Sakai dzieli się zarówno kulinarnymi tajemnicami, jak i 160 pomysłami na japońskie dania.
Prawdziwa japońska kuchnia w twoim domu!
Chcesz zaskoczyć bliskich puszystym chlebkiem mlecznym i ciasteczkami mochi?
Masz ochotę przygotować swój wymarzony ramen?
Chcesz poznać tajniki przyrządzania japońskich bulionów, własnoręcznie zrobić tofu, makaron soba i udon?
Jeżeli tak, to ta książka jest dla ciebie.
Dziękuję wydawnictwu Znak za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji.
Bernadeta 2021-04-16 19:13:52
Widząc takie przepisy mogę jasno stwierdzić że nie dziwie się długowieczności Japończyków, jeśli jedzą tak prosto, tak zdrowo i tak pysznie.
Odpowiedz
TajemniceSmaku 2021-04-19 17:57:33
Coś w tym jest 😉
Odpowiedz
Marzena 2021-04-23 08:04:36
Jestem bardzo ciekawa jak smakuje. A kuchnia japońska to dla mnie duże wyzwanie i ciekawość jej poznania. Książkę mam i będę się uczyć 🙂
Odpowiedz
TajemniceSmaku 2021-04-24 13:06:51
Książka jest wspaniała, będziemy się razem uczyć 😉
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.