Rozetki karnawałowe lub świąteczne smażone ciasteczka. Słodkie, pyszne i kruche rozetki na karnawał, na święta i na każdy inny dzień
Karnawałowe rozetki. Do zrobienia tych kruchych i pysznych ciasteczek potrzebujemy specjalnej foremki do rozetek. Taką foremkę pamiętam z dzieciństwa, ale niestety nie udało mi się znaleźć jej w rodzinnym domu. Foremka gdzieś przepadła, a ja o ciastkach zapomniałam. Jednak gdy zobaczyłam to cudo na pchlim targu wspomnienia wróciły i wróciłam ja... do domu z foremką.
SKŁADNIKI
WYKONANIE
- Do miski wbijamy jajka, dodajemy mąkę, mleko (lub tak, jak ja: wodę i jogurt), cukier, sól i ewentualnie rum.
- Składniki miksujemy, aż uzyskamy gładkie ciasto, odstawiamy do lodówki na około 30 minut lub dłużej. Ciasto na rozetki powinno być trochę gęstsze niż na naleśniki.
- Do rondelka z grubym dnem wlewamy olej. Mam tylko jedną foremkę, więc smażę rozetki jedna po drugiej. Nie potrzebuję tym samym ani dużego garnka, ani większej ilości oleju. Wlewam go na około 5 cm wysokości garnka.
- Olej rozgrzewamy do temperatury około 180°C.
- Jak sprawdzić czy olej jest gotowy do smażenia? Jeżeli nie posiadamy termometru jest prosty sposób, aby określić orientacyjnie czy olej odpowiednio się nagrzał. Zanurzamy na chwilę drewniany patyczek, aż do dna garnka. Może to być patyczek do szaszłyków lub bambusowa pałeczka do sushi. Kiedy przy patyczku pojawią się małe bąbelki olej jest gotowy do smażenia.
- Kiedy temperatura oleju osiągnie 180°C zaczynamy smażyć rozetki.
- Ciasto powinno być zimne, więc wyjmujemy je z lodówki tuż przed smażeniem i dokładnie mieszamy.
- Foremkę przed zanurzeniem w cieście nagrzewamy w garnku z olejemy przez około 10 - 15 sekund (za pierwszy razem trochę dłużej).
- Wyjmujemy, sekundę odsączamy z oleju na papierowym ręczniku i zanurzamy w cieście do 3/4 wysokości foremki - nie zanurzamy całej! To bardzo ważne, ponieważ, jak zanurzymy w cieście całą foremkę podczas smażenia nie oderwiemy z niej ciasta. Kiedy gorąca foremka dotknie ciasta, usłyszymy charakterystyczne skwierczenie, wtedy przenosimy ją do gorącego oleju.
- Kiedy nabierze złocistego koloru to albo samo odklei się od foremki, albo należy jej za pomocą drewnianego patyczka pomóc.
- Przewracamy na chwilę na drugą stronę, a foremkę pozostawiamy w garnku, aby chwilę znowu się nagrzała.
- Rozetkę wyciągamy z oleju i odkładamy do odsączenia z tłuszczu na papierowym ręczniku.
- Powtarzamy wszystkie czynności do czasu, aż wysmażymy całe ciasto. Jest trochę z tym zabawy, dlatego warto zaopatrzyć się w drugą foremkę do rozetek, najlepiej z innym wzorem.
- Kiedy rozetki ostygną oprószamy je cukrem pudrem.
PORADY I WSKAZÓWKI - FAQ
- Takie foremki można kupić w sieci, w rozmaitych kształtach.
- Rozetki z mojej foremki wyglądają, jak zimowe śnieżynki, będę idealne na święta.
- Te ciastka w czas karnawału i w Tłusty Czwartek również wpiszą się idealnie, bo są pyszne, kruche i słodkie.
ankawell 2022-02-10 08:59:25
Jak płatki śniegu! Piękne :)
Odpowiedz
Iwona 2024-02-03 15:31:33
W dzieciństwie sama takie robiłam. Były przepyszne 🙂
Odpowiedz
TajemniceSmaku 2024-02-06 22:04:29
też pamiętam je z dzieciństwa 🙂
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Możesz się zalogować, aby automatycznie wypełnić dane.