Pieczone marchewki z meksykańskim owocowym sosem
Chamoy to sos rodem z Meksyku. Przygotowuje się go z marynowanych owoców (morele, mango, śliwki), soku z limonki i papryczki chili. Jest jednocześnie słony, słodki, kwaskowy i pikantny. Jego wyjątkowy smak ma wpływ na wszystko z czym się zetknie. Możemy go wykorzystać nie tylko do warzyw, ale również do mięsa, ryb, a nawet owoców.
Przepis na sałatkę z marchwi pochodzi z książki SMAK autorstwa Yotama Ottolenghi i Ixty Belfrage. Skład sosu Chamoy z książkowego to morele suszone zamiast marynowanych, sumak, czosnek, syrop klonowy, sok z limony, oliwa i chili aleppo. Możemy przygotować sos według przepisu lub poeksperymentować z innymi papryczkami chili, świeżymi lub suszonymi.
Przyzwyczajona do przepisów i smaków Ottolenghiego i tym razem się nie zawiodłam. Yotam po prostu wie, jak łączyć smaki, aby wywołały eksplozję smaku na języku. Oczywiście przy okazji zaopatrzyłam się u lokalnego dostawcy w worek ekologicznej marchwi.
W przepisie jest kilka składników - syrop klonowy, sumak, czy chili w płatkach - które możemy kupić w dobrze zaopatrzonych supermarketach lub przez internet, np. w Kuchnie Świata.
SKŁADNIKI
MARCHEW
- 1 kg marchwi, obranej i pokrojonej ukośnie w słupki grubości 1 cm
- 3 łyżki oliwy plus 1,5 łyżki do podania
- 1,5 łyżki syropu klonowego
- 10 g liści mięty
- 5 g koperku, grubo posiekanego
- 70 g suszonych moreli, pokrojonych w cienkie plasterki
- 30 g uprażonych i solonych migdałów grubo posiekanych
- sól
- pieprz
SOS CHAMOY
- 40 g suszonych moreli
- 1 łyżeczka syropu klonowego
- 2 łyżeczki sumaku
- 45 ml soku z limonki plus 2 łyżeczki do podania
- 1,5 łyżeczki chili aleppo w płatkach (lub 3/4 zwykłego chili w płatkach)
- 1 mały ząbek czosnku
- 2 łyżki oliwy
WYKONANIE
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 240°C z termoobiegiem.
W misce mieszamy marchew, oliwę, syrop klonowy, 2 - 3 szczypty soli i sporo pieprzu. Rozkładamy na blasze z piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy około 18 minut, w połowie czasu mieszamy marchew. Upieczone warzywa powinny się zrumienić, nieco zmięknąć, ale pozostać jędrne.
Wszystkie składniki na sos chamoy i sporą szczyptę soli miksujemy na gładką pastę.
Upieczoną marchew przekładamy do miski, dodajemy sos chamoy i dobrze mieszamy. Odstawiamy na 20 minut, by składniki się połączyły.
Marchew mieszamy z ziołami i morelami, skrapiamy resztą oliwy i sokiem z limony. Posypujemy migdałami i podajemy.
Marchewkę możemy serwować, jako niezależne wegetariańskie danie, ale również jako dodatek do mięs, ryb, grillowanego sera halloumi lub sadzonego jaja.
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Możesz się zalogować, aby automatycznie wypełnić dane.