Śniadanie lub deser w słoiku. Kasza jaglana z jogurtem i owocami - borówkami amerykańskimi i śliwkami
Kasza jaglana przez lata zapomniana, dziś przeżywa wielki renesans. Bardzo dobrze, bo posiada mnóstwo właściwości prozdrowotnych: wzmacnia, poprawia krążenie, oczyszcza jelita, likwiduje stany zapalne, jest jak eliksir młodości.
Jedzmy więc kaszę jaglaną.
Jak prawidłowo ugotować złocistą jagłę?
Istnieje kilka metod na ugotowanie kaszy, testowałam różne, dziś opiszę przygotowanie kaszy z olejem kokosowym i kardamonem.
Ugotowaną kaszę przechowujemy w lodówce i przez kilka dni możemy z niej przygotowywać zarówno dania na słodko, jak i na słono.
Tym razem kasza jaglana będzie bohaterką w słodkim słoiku śniadaniowym.
Przygotowanie kaszy
- 250 g suchej kaszy jaglanej
- 500 ml wody
- 2 łyżki oleju kokosowego
- 1/2 łyżeczki mielonego kardamonu
Kaszę wysypujemy na gęste sito, dokładnie płuczemy pod bieżącą, zimną wodą. Następnie przelewamy obficie wrzątkiem, odstawiamy na 10 minut, żeby ociekła z wody.
W garnku (najlepiej z grubym dnem) rozpuszczamy 2 łyżki oleju kokosowego, dodajemy kardamon, wsypujemy kaszę, delikatnie podprażamy intensywnie mieszając.
Dolewamy ostrożnie wodę i zostawiamy na średnim ogniu, obserwujemy. Kiedy kasza wchłonie prawie całą wodę, a w kaszy pojawią się charakterystyczne kratery, z których uchodzi gorące powietrze, zdejmujemy z ognia, przykrywamy i zostawiamy na około 1/2 godziny. Garnek z grubym dnem będzie jeszcze trzymał temperaturę, dzięki czemu kasza dojdzie do odpowiedniej miękkości.
SKŁADNIKI na słoik
Śliwki - do dekoracji przed układaniem warstw - śliwki drylujemy, kroimy w cieniutkie plasterki i obklejamy słoik od środka. Następnie szybko i delikatnie układamy warstwy:
Słoik możemy przygotować wieczorem i rano raczyć się gotowym, zdrowym posiłkiem, albo wrzucić do torby i zabrać do pracy, szkoły lub w podróż. Nie zapomnijcie o łyżeczce.
Smacznego!
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Możesz się zalogować, aby automatycznie wypełnić dane.