Książka "Tokio kultowe przepisy" to kulinarny przewodnik po świecie smaków, zapachów i receptur.
Zainteresowanie Japonią, jej kuchnią i kulturą w ostatnim czasie jest ogromna. Zapewne dodatkowo przyczyniły się do tego Letnie Igrzyska Olimpijskie Tokyo 2020 (z powodu pandemii igrzyska przesunięto na rok 2021, zaś starej nazwy nie zmieniono). Jeżeli chcielibyście przenieść atmosferę i smak Tokio do swojego domu to proponuję lekturę wyjątkowej książki Maori Morota „Tokio. Kultowe przepisy”.
Czy kuchnia japońska to głównie sushi i ramen? Od kilku lat właśnie ramen i sushi stały się wyznacznikiem kulinarnego profilu kuchni tego kraju, przynajmniej przez nas Europejczyków.
Maori Murota dorastała w Tokio, a do napisania tej książki zainspirowały ją wspomnienia z dzieciństwa. Pracowała w Nowym Jorku i Indonezji, by ostatecznie osiąść w Paryżu, gdzie jest szefową kuchni i prowadzi warsztaty gotowania autentycznych japońskich potraw domowych. Dzięki swoim doświadczeniom wie, jak tłumaczyć ludziom Zachodu kulturę Wschodu, czyniąc ją zrozumiałą i przystępną.
Maori Murota odczarowuje kuchnię japońską, czyniąc ją dostępną i zrozumiałą dla każdego. Tokio. Kultowe przepisy" to nie tylko sushi i ramen, to dziesiątki pysznych, łatwych do wykonania receptur. To również opatrzony pięknymi zdjęciami kulinarny przewodnik po stolicy Japonii. Razem z autorką wyruszymy w podróż po tokijskich barach z przekąskami i kultowych restauracjach. Poczujemy smak, klimat i atmosferę tętniących życiem ulic jednej z największych gastronomicznych metropolii świata.
Ta książka to więcej niż klasyka kuchni z Tokio. To kulinarny przewodnik po świecie smaków, zapachów i receptur.
Książka podzielona jest na 6 rozdziałów
1. Asa Teishoku - śniadanie. Tradycyjne japońskie śniadanie składa się z ryżu, zupy miso, ryb i jajek. Ten sposiłek to podstawa kuchni japońskiej.
2. Ohiru - obiad. Japońskie dania obiadowe są proste w przygotowaniu i szybkie do spożycia. Makaron, ryż, ryby i mięso to podstawowe składniki potraw noszonych w bento i serwowanych w restauracjach.
3. Bento - posiłek dla osób pracujących, uczących się i podróżujących. Bento składa się z protein, świeżych lub macerowanych warzyw i ryżu, czasem serwowanego w postaci kulek.
4. Oyatsu - podwieczorek. Słodycze na podwieczorek? Dorayaki, mitsumame, daifuku mochi, chiffon cake...i jest bardzo słodko.
5. Izakaya - bary z tapas w których można coś przekąsić. Japończycy przesiadują w nich wieczorami, po długim czasie spędzonym w pracy. Ryby, mięso, sałatki, zupy, ryż rozłożone na talerzach i podane w niewielkich ilościach, jako dodatek do piwa, sake, sochu czy wina.
6. Uchishoku - rodzinna kuchnia. Japończycy bardzo lubią dobrze zjeść w rodzinnym gronie. Kiedy rodzina spotyka się przy stole często wspólnym posiłkiem jest nabe (danie jednogarnkowe) lub słynne sushi, ale przygotowywane w domowy sposób.
W książce znajdziemy ponad 100 unikatowych przepisów nie tylko na sushi, miso czy ramen, ale także na słone placki senbei, pierożki gyoza, wariacje makaronu soba i udon, marynowane warzywa czy pulpeciki z kurczaka tsukuné, Receptury na japońskie słodkości jak daifukumochi, czyli nadziewane ciastka ryżowe, ciasto z matchą, biszkopty, lody i sorbety. Poznamy składniki i podstawowe techniki gotowania, abyśmy mogli przygotować japońskie dania we własnej kuchni.
Zawsze kiedy biorę do ręki nową książkę kulinarną, szukam przepisu, który mogłabym przygotować natychmiast.
Ciasto z herbatą matcha i białą czekoladą było właśnie daniem z książki, które przygotowałam jako pierwsze.
Tokio - Kultowe przepisy to kulinarna wyprawa po współczesnym Tokio. Książka jest prawdziwym źródłem inspiracji. Zapraszam razem z Maori Murota na apetyczną wycieczkę do świata japońskich smaków.
Dziękuję wydawnictwu Znak za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji.
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Możesz się zalogować, aby automatycznie wypełnić dane.