Sushi dla początkujących. Jak zrobić domowe sushi? Jak ugotować ryż do sushi?

Sushi, tradycyjny japoński specjał, który podbił cały świat. Entuzjastów sushi z dnia na dzień przybywa, tym bardziej, że składniki do przygotowania tego dania są w tej chwili ogólnodostępne.

Jak już zaczniecie zabawę z sushi, przekonacie się, że przygotowanie tego japońskiego przysmaku daje nieograniczone możliwości.

Zaproście znajomych, wyznaczcie zadania, będzie świetna zabawa!


Co jest nam niezbędne:

Nori - wodorosty, suszone w formie płatów

Ryż do sushi - musi być to ryż z oznaczeniem na opakowaniu "DO SUSHI"

Mata - wykonana w włókien bambusowych

Sos sojowy

Wasabi

Ocet ryżowy

Marynowany imbir

Ostry nóż

Pozostałe składniki, dodatki zależą już od dostępności i preferencji smakowych. Do naszego sushi tym razem wykorzystaliśmy:

łososia, dorsza, makrelę, tuńczyka, ogórek, szczypiorek, mango, czarny sezam oraz kremowy serek (np. philadelphia).


Przygotowanie ryżu

1kg ryżu

1l wody

Przede wszystkim ryż należy starannie wypłukać pod bieżąca wodą, pocierając delikatnie ziarna palcami. Następnie zalewamy wodą, przykrywamy i odstawiamy na około godzinę. Następnie doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień gotujemy około 10 minut, pilnując aby nie wyparowała cała woda. Zdejmujemy z palnika, przykrywamy i odstawiamy na 20 minut. Jeżeli mamy na wyposażeniu garnek do gotowania ryżu, wówczas postępujemy według instrukcji dołączonej do urządzenia.

W tym czasie przygotowujemy ocet do ryżu podgrzewając w rondelku do rozpuszczenia składników:

125ml octu ryżowego

4 łyżki cukru

1 łyżeczka soli

1/2 łyżeczki sosu sojowego

Gotowy ryż, jeszcze gorący przekładamy do dużej miski, skrapiamy przygotowanym "octem do ryżu" i delikatnie mieszamy. Kiedy ryż przestygnie możemy zacząć rolowanie.


Sushi Maki

Na bambusowej macie kładziemy nori, równomiernie rozkładamy na nim ryż, pozostawiając po około 1,5 cm wolnego miejsca z każdej strony. Na środku układamy wybrane składniki i rolujemy przyciskając bambusową matę, tak aby wszystkie składniki się ze sobą "skleiły". Kroimy na 2-3 cm kawałki, podajemy z wasabi i sosem sojowym, przegryzając marynowanym imbirem.


Szczegółowej instrukcji przygotowywania wszystkich rodzajów sushi nie mamy odwagi opisywać. W tym momencie, dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednią lekturę, a najlepiej przejrzeć parę filmików w sieci. Prawdziwy Mistrz Sushi uczy się przez 5-10 lat, więc my nie będziemy się tutaj popisywać.


Wspólne przygotowywanie w domu sushi to pomysł, jak można spędzić w gronie znajomych niebanalny wieczór. Zaangażowanie wszystkich do zabawy zaowocuje pyszną kolacją w przesympatycznej atmosferze. Ważny jest również odpowiedni podział pracy - włącznie ze sprzątaniem, bo bałagan po produkcji sushi , to też niezłe arcydzieło...

Gdybyście jeszcze nie byli pewni swoich umiejętności lub chcielibyście bardziej poznać techniki przygotowywania sushi polecam Kurs Sushi. Jest to również świetny pomysł na prezent.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zobacz również

Tokio Kultowe Przepisy - Maori Murota odczarowuje kuchnię japońską

tokio-kultowe-przepisy-maori-murota-odczarowuje-kuchnie-japonska

Raclette z kiełbasą i brokułami - serowa przekąska

raclette-z-kielbasa-i-brokulami-serowa-przekaska

Sushirrito, czyli burrito sushi - domowe sushi

sushirrito-czyli-burrito-sushi

Domowy sos ponzu - cytrusowy japoński sos sojowy

domowy-sos-ponzu-cytrusowy-japonski-sos-sojowy

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.