Syrop z młodych pędów sosny. Domowy syrop sosnowy

Prosty przepis na domowy syrop z pędów sosny

Najlepszą porą zbioru młodych pędów z sosny jest początek maja, wszystko jednak zależy od regionu i pogody. Ważne jest, aby zrywać pędy, które nie wykształciły jeszcze igieł. Delikatnie, najlepiej w rękawiczkach ułamujemy pęd w połowie. Należy również pamiętać o tym, aby nie zrywać wszystkich młodych pędów z jednej sosny, gdyż taki zabieg uniemożliwi dalszy jej wzrost.

Do przygotowania syropu wykorzystujemy młode pędy (roczne przyrosty, na końcach gałązek) z sosen, rosnących na słonecznych polanach, daleko od dróg.

SKŁADNIKI

  • młode pędy sosny
  • woda
  • cukier  – 0,5 kg na litr otrzymanego płynu
  • cytryny – 1 cytryna na 1 kg cukru

WYKONANIE

Pędy z sosny wkładamy do garnka i zalewamy zimna wodą, tak aby je przykryć. Doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy płomień i gotujemy na małym ogniu około 30 minut.  Garnek przykrywamy i odstawiamy na 2 – 3 godziny, a najlepiej na noc.

Odcedzamy i na każdy litr otrzymanego płynu dodajemy 0,5 kg cukru. Powtórnie gotujemy na małym ogniu, aż cukier się rozpuści i syrop trochę zgęstnieje. Przez cały czas pilnujemy, aby nie doprowadzić płynu do wrzenia i od czasu do czasu mieszamy. Pod koniec gotowania dodajemy sok z cytrynu w proporcjach: sok z 1 cytryny na 1 kg użytego cukru.

Gorący syrop zlewamy do wyparzonych słoików, zakręcamy i przykrywamy kocem na około 2 godziny (tzw. sucha pasteryzacja). Przechowujemy w chłodnym miejscu.

3 thoughts on “Syrop z młodych pędów sosny. Domowy syrop sosnowy

    1. Również nie gotuje. Zasypuje młode pędy cukrem lub miodem i odstawiam na słoneczko mieszając rano i wieczorem. Wychodzi wyśmienity syropek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.