Domowe pieczywo, chleb na zakwasie pieczony w żeliwnym garnku

Przepis na chleb z Vermont pochodzi z książki "CHLEB" Jeffreya Hamelmana. Bardzo lubię ten przepis, to według tej receptury udało mi się wypiec mój pierwszy pszenny chleb na zakwasie.

chleb na zakwasie z gara Vermont

16 października to dzień, w którym świętujemy Światowy Dzień Chleba. Zapraszam do udziału w Światowym Dniu Chleba, to wspaniała inicjatywa, bo takie wspólne pieczenie to bardzo dobry pomysł dzielenia się... chlebem. 


Czas wyrastania ciasta to parametry orientacyjne. Wszystko zależy od siły zakwasu i temperatury w kuchni. Należy to kontrolować, ponieważ czas wyrastania może być u każdego różny.

SKŁADNIKI na 2 bochenki

LEVAIN (Zaczyn)

 • 140 g mąki chlebowej pszennej typ 750
 • 170 g wody
 • 30 g dojrzałego zakwasu

CIASTO NA CHLEB

 • 680 g mąki chlebowej pszennej typ 750
 • 90 g maki pszennej razowej
 • 420 g wody
 • 20 g soli
 • 300 g zaczynu/levain (całość oprócz 2 łyżek)

WYKONANIE

 1. 12-16 godzin przed końcowym mieszaniem ciasta mieszamy w misce wszystkie składniki na zaczyn, przykrywamy i pozostawiamy w temperaturze około 21°C.
 2. Do dużej miski dodajemy wszystkie składniki na ciasto, w tym 300 g zaczynu (levain), oprócz soli. Mieszamy tylko do połączenia składników, przykrywamy miskę folia spożywczą i odstawiamy na około 60 minut do autolizy. Pod koniec posypujemy solą i mieszamy przez około 2 minuty, przykrywamy folią i odstawiamy do wstępnej fermentacji na 2,5 godziny. Wymagana temperatura fermentacji ciasta to około 24°C. W trakcie fermentacji ciasto składamy dwa razy w odstępie 50 minut.
  SKŁADANIE CIASTA  – zwilżoną wodą dłonią chwytamy ciasto z jednej strony, lekko naciągamy i składamy do środka. Obracamy miskę z ciastem i powtarzamy  3 – 4 razy ze wszystkich stron.
 3. Wyrośnięte ciasto dzielimy na dwie porcje i formujemy bochenki o okrągłym lub podłużnym kształcie. Bochenki przekładamy do obsypanych mąką koszyków (lub np. misek wyłożonych lnianym płótnem i również obsypanych mąką) i pozostawiamy do fermentacji końcowej na około 2,5 godziny w temperaturze 24°C**.
 4. Przed pieczeniem żeliwny garnek nagrzewamy w piekarniku 30-45 minut w temperaturze 250°C.  Bochenki delikatnie przekładamy na wycięty pod rozmiar garnka (z małym zapasem) papier do pieczenia, nacinamy  np. żyletką. Przekładamy do mocno rozgrzanego garnka i pieczemy 20 minut w temperaturze 250°C z przykrywką. Po tym czasie zdejmujemy pokrywkę, zmniejszamy temperaturę do 210°C i pieczemy kolejne 20 minut.
World Bread Day, October 16, 2019

Zobacz również

Chleb z Vermont na zakwasie z mąką żytnią razową

chleb-z-vermont-na-zakwasie-z-dodatkiem-maki-zytniej-razowej-pieczony-w-zeliwnym-garnku

Chleb na zakwasie z jalapeño, cheddarem i szczypiorkiem

chleb-na-zakwasie-z-jalapeno-cheddarem-i-szczypiorkiem

Domowy pszenny chleb na zakwasie - chleb z gara

domowy-pszenny-chleb-na-zakwasie-chleb-z-gara

Chleb na zakwasie z ciemnym piwem, miodem i orzechami włoskimi

chleb-na-zakwasie-z-ciemnym-piwem-miodem-i-orzechami-wloskimi

Komentarze

zorra 2019-10-20 10:47:18

Och, tak, to także jeden z moich ulubionych chlebów. Dziękujemy za udział w Światowym Dniu Chleba.

Odpowiedz

TajemniceSmaku 2019-10-21 11:44:07

Światowy Dzień Chleba powinien być codziennie 😉 Dziękuję za pomysł, pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.