Ukryj menu

Focaccia z nocnego ciasta na winie, z pomidorkami i rozmarynem

SKŁADNIKIWYKONANIEKOMENTARZE

Focaccia z nocnego ciasta na białym winie – puszysta, aromatyczna, z chrupiącą skórką. Z pomidorkami i rozmarynem, idealna na kolację lub przekąskę

Dlaczego warto dodać białe wino do ciasta na focaccię?

Włoska focaccia to pieczywo, które zachwyca chrupiącą skórką i miękkim, puszystym wnętrzem. Gdzieś kiedyś usłyszałam, że dodatek białego wina może poprawić jej strukturę i smak, dlatego postanowiłam to sprawdzić. Wino wpływa na elastyczność ciasta drożdżowego, nadaje mu delikatną kwasowość i lekko wytrawny aromat. Czy efekt był wyraźnie odczuwalny? Nie mam pewności, ale jedno jest pewne – focaccia zniknęła szybciej, niż trwało jej przygotowanie, a to najlepsza rekomendacja! Jeśli jednak nie masz wina pod ręką, ciasto możesz przygotować również w klasyczny sposób, zastępując je wodą.

Jak zrobić nocne ciasto na focaccię?

Aby uzyskać jak najlepszy smak i strukturę, zdecydowałam się na metodę nocnego wyrastania. Wieczorem zagniotłam ciasto i odstawiłam je do lodówki, gdzie powoli dojrzewało. Dzięki temu focaccia stała się bardziej puszysta, a jej smak nabrał głębi. Rano wystarczyło je rozciągnąć, dodać pomidorki i rozmaryn, a potem upiec na złocisty kolor. Proste składniki, długi czas fermentacji i odrobina wina – to połączenie, które zdecydowanie warto wypróbować


SKŁADNIKI

WYKONANIE

Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy drożdże, wino, wodę, oliwę, cukier i sól. Wyrabiamy na gładkie i elastyczne ciasto. Miskę smarujemy oliwą, przekładamy do niej ciasto, formując kulę, przykrywamy i odstawiamy na noc do lodówki*.

Na drugi dzień, na 2 godziny przed pieczeniem wyjmujemy miskę z ciastem z lodówki i odstawiamy na koło 1,5 godziny w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Z tej porcji ciasta możemy przygotować jedna dużą focaccię, na całej blasze, lub dwie mniejsze.

Ciasto przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, formujemy placek dłońmi posmarowanymi obficie oliwą. Palcami robimy dołki na całej powierzchni ciasta, rozkładamy pomidorki koktajlowe oraz posiekany rozmaryn. Odstawiamy ponownie do wyrośnięcia na około 30 minut.

Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 190°C. Focaccię tuż przed pieczeniem skrapiamy obficie oliwą i pieczemy około 25 minut, aż wierzch będzie rumiany**.

*Jeżeli nie mamy czasu pomijamy "nocowanie" ciasta w lodówce i wyrobione ciasto odstawiamy od razu do wyrośnięcia.

** W przypadku kiedy chcemy piec na szamotowym kamieniu do pizzy, wówczas piekarnik rozgrzewamy razem z kamieniem do temperatury 240°C i pieczemy focaccię 12 - 15 minut.

Zobacz również

Mini pizza z dodatkiem awokado i przepiórczych jaj

mini-pizza-z-dodatkiem-awokado-i-przepiorczych-jaj

Kolorowa wiosenna focaccia z nocnego ciasta

kolorowa-wiosenna-focaccia-z-nocnego-ciasta

Grzanki ze świeżymi tartymi pomidorami, burratą i parmezanem

grzanki-ze-swiezym-tartymi-pomidorami-burrata-i-parmezanem

Sałatka z pomidorów z granatem, szalotką, ziołami i mini mozzarellą

salatka-z-pomidorow-z-granatem-szalotka-ziolami-i-mini-mozzarella

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Możesz się zalogować, aby automatycznie wypełnić dane.

Szukaj

Instagram


© Copyright 2025 by Tajemnice Smaku. Wszelkie prawa zastrzeżone.