Ciasteczka z twarogiem w zabawnym kształcie gęsich łapek

Gęsie łapki to kruche i pyszne serowe ciasteczka. Skąd taka zabawna nazwa tych ciasteczek? Ponieważ kształtem przypominają właśnie takie błoniaste gęsie łapki. Dodatek masła i sera sprawia, że konsystencja upieczonego ciasta przypomina bardzo ciasto francuskie. Ciasto podstawowe możemy również wykorzystać do innych wypieków, jak strudel czy tarta. Dzięki temu, że nie zawiera cukru sprawdzi się zarówno w daniach słodkich, jak i słonych.
SKŁADNIKI
100 g zimnego masła
200 g twarogu półtłustego
250 g mąki tortowej
2 żółtka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
otarta skórka z cytryny
100 g cukru, najlepiej gruboziarnistego, ale zwykły też może być
WYKONANIE
Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy proszek do pieczenia, sól i otartą skórkę z cytryny. Dokładnie wszystko mieszamy. Zimne masło ścieramy na tarce o grubych oczkach bezpośrednio do mąki. Postarajmy się zrobić to jak najszybciej, aby masło się nie rozpuściło. Masło powinno być twarde, możemy je nawet przed tarciem lekko przemrozić. Następnie, ścieramy do mąki twaróg. Dodajemy żółtka i za pomocą rąk szybko mieszamy ciasto, aż wszystkie składniki zaczną się łączyć. Wyrzucamy ciasto na blat i krótko zagniatamy. Z ciasta formujemy kulę, zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na minimum godzinę (ciasto możemy przechowywać w lodówce nawet 2 - 3 dni).
Włączamy piekarnik i ustawiamy na 180°C. Blachę do pieczenia wykładamy papierem do pieczenia.
Schłodzone ciasto cienko rozwałkowujemy na podsypanej mąką stolnicy. Za pomocą szklanki lub foremki wycinamy z ciasta kółka. Pozostałe ciasto zlepiamy w kulę, zawijamy w folię i ponownie wkładamy do lodówki.
Cukier wsypujemy do miseczki. Krążek ciasta kładziemy jedną stroną na cukier, lekko dociskamy, aby cukier się przykleił. Składamy na pół, stroną z cukrem do środka (otrzymamy "półksiężyce"). Ponownie zanurzamy tylko jedną stronę w cukrze i znowu składamy na pół cukrem do środka Otrzymamy "trójkąty", które również zanurzamy w cukrze z jednej strony i na koniec układamy na blaszce stroną z cukrem do góry. Powtarzamy wszystkie czynności z resztą ciasta.
Ciastka pieczemy około 30 minut, aż lekko się "otworzą" i zarumienią.
Smacznego!
Zobacz również
Serowe wytrawne ciasteczka z pomidorowym dżemem lub bez

Rozetki karnawałowe lub świąteczne smażone ciasteczka

Ciasteczka cynamonowe zajączki

Maślane bułki Fastenwähe - karnawałowe pieczywo z Bazylei

Dorota 2021-04-19 09:52:49
Dzień dobry,
ten przepis znam z książki "Mamuszka" Olii hercules i nosie nazwę "Berlińskie ciasteczka". Podobno w oryginalne dodaje się margaryną, ale zawszę robię z masłem. Ciasteczka są bardzo dobre nie za słodkie, a za razem pysznie twarogowe.
Piękny blog!
Odpowiedz
TajemniceSmaku 2021-04-19 17:49:57
Mam tę książkę! Aż musiałam zajrzeć, faktycznie... jak ja mogłam to przeoczyć 😉 Olia w swoim przepisie używa margaryny, ale podkreśla, że na Ukrainie przez kryzys za czasów radzieckich przywykli do margaryny, więc jeśli chcemy możemy zastąpić ją masłem 😉 Bardzo lubię książki Olii, jednym z ulubionych przepisów są "Pampuszky", też mam na blogu. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.