Chrupiące grzanki z kremowym serem pleśniowym, szpinakiem, figami i miodem. Świetny pomysł na szybką i przepyszną przekąskę, śniadanie lub kolację
Chrupiące grzanki z kremowym pleśniowym serem, świeżymi figami, szpinakiem i delikatnym akcentem miodu to prawdziwa uczta smaków. To nie tylko pyszna przekąska, ale również pomysł na szybkie śniadanie lub kolację. Grzanki możemy przygotować z chleba, bułek, bagietek lub z ciabatty. Połączenie słodkich, dojrzałych fig z intensywnym w smaku kremowym serem z niebieską pleśnią to eksplozja smaków i prawdziwe delicje dla podniebienia.
SKŁADNIKI
- kromki pieczywa - chleb, bagietka lub ciabatta - około małych 12 kromek
- 150 g sera pleśniowego z niebieska pleśnią
- 4 świeże figi
- garść liści szpinaku
- miód
- orzechy włoskie
- oliwa
- ząbek czosnku
WYKONANIE
- Kromki pieczywa obsmażamy na rozgrzanej patelni z odrobiną oliwy, do czasu, aż będą złociste i chrupiące.
- Możemy pieczywo podpiec również w opiekaczu lub tosterze, wtedy oliwa skrapiamy upieczone grzanki.
- Czosnek przekrawamy na pół i nacieramy nim gorące grzanki
- Na grzanki nakładamy na przemian plasterki sera i świeżych fig, przekładamy listkami szpinaku.
- Grzanki polewamy miodem i posypujemy orzechami.
PORADY I CIEKAWOSTKI
- To danie przypomina tradycyjną włoską bruschetę, czyli grzanki z pieczywa posmarowanego oliwą i roztartym czosnkiem. To świetny sposób na przeniesienie włoskich smaków na własny stół.
- Grzanki możemy przygotować z chleba, bułek, bagietek lub z ciabatty.
- Eksperymentuj z proporcjami i dodatkami. Niektórzy lubią bardziej intensywny smak sera, inni preferują większą ilość miodu. Dopasuj potrawę do swoich własnych upodobań smakowych.
- Wybierz kremowy ser pleśniowy o intensywnym smaku, aby nadać potrawie charakterystyczny włoski smak. Możesz użyć serów pleśniowych typu Roquefort, Gorgonzola,, Stilton, Bleu d'Auvergne, Cambozola lub Danablu.
- Legenda głosi, że ponad tysiąc lat temu w okolicach Roquefort we Francji pewien pasterz usiadł w jaskini, aby zjeść chleb z owczym serem. Zanim wziął pierwszy kęs owce się czegoś przestraszyły i uciekły. Pasterz pobiegł w poszukiwaniu stada, pozostawiając w jaskini swój posiłek. Kilka miesięcy później wrócił do jaskini i znalazł swój mało atrakcyjny ser, na którym utworzyła się gruba warstwa pleśni. Bardzo głodny pasterz zaryzykował i zjadł spleśniały ser, który okazał się naprawdę pyszny. Dlaczego pasterz się nie rozchorował? Ponieważ ser był zainfekowany kulturą pleśni penicillium roqueforti naturalnie występującą w tej jaskini, pleśni, która nie jest niebezpieczna dla ludzi.
Kamila 2019-09-23 22:21:14
Uwielbiam!
Odpowiedz
TajemniceSmaku 2019-09-24 11:09:10
Też polubiłam, są pyszne 🙂
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.