Kiszona botwinka idealna na letni chłodnik

Wcześniej kisiłam botwinkę w domowym kefirze, wyszła przepyszna i im dłużej stała, tym nabierała coraz bardziej intensywnego smaku. Zrobiłam eksperyment i pozostawiłam jeden mały słoik kiszonki w lodówce na … rok. Kiszonka się nie zepsuła, nabrała mega kwasowości, a smak… musicie sami spróbować! Myślę, że warunkiem udanej kiszonki jest jakość używanych produktów. U mnie był to kefir, który sama przygotowałam na dobrym mleku z dodatkiem kefirowego grzybka. Botwina również pochodziła z dobrego źródła, z działki, gdzie nie stosuje się oprysków i sztucznych nawozów.
Była kiszona botwina na kefirze teraz proponuje podobną, ale na maślance. Żeby nadać kiszonce odrobinę innego smaku dodałam chrzan, nasiona kolendry i kminku. Ząbki czosnku zmiksowałam z maślanką i taką zalałam warzywa.*
Składniki
1 – 2 pęczki botwiny z burakami
1 – 1,5 l maślanki
1 płaska łyżeczka soli na 500 ml maślanki
1 ząbek czosnku na 500 ml maślanki
kawałek świeżego chrzanu – około 5 cm
opcjonalnie – szczypta nasion kminku, mielonej kolendry
Wykonanie
Umyte liście i łodygi botwinki kroimy na kawałki, korzeń w cienkie plasterki lub w kostkę. Obrany czosnek miksujemy z częścią maślanki ( 500 ml) około 1 -2 minuty, następnie dodajemy pozostałą maślankę i sól, miksujemy do połączenia składników.
Pokrojoną botwinę wkładamy do słoja, dorzucamy obrany i pokrojony na kawałki korzeń chrzanu, jeżeli lubimy dodajemy przyprawy. Całość zalewamy czosnkową maślanką i zamykamy słoik. Odstawiamy do fermentacji w temperaturze pokojowej na 2 – 3 tygodnie.
Kiszonka w pierwszej fazie mocno pracuje, dlatego ważne jest aby nie zalewać maślanką słoja do pełna. Przez pierwszych kilka dni odkręcamy słoik 1 – 2 razy dziennie, aby kiszonkę odgazować.
Po 2 – 3 tygodniach słój z kiszonką przenosimy do lodówki. Ukiszoną botwinkę możemy np. zmiksować na chłodnik, dodać rzodkiewkę, ogórek, szczypior, koper, jajko, awokado lub ugotowane ziemniaki i mamy gotowe danie (dla przypomnienia przepis na chłodnik z botwinki). Jednak im dłużej trwa fermentacja, tym kiszonka jest bardziej intensywna w smaku, wówczas potraktujmy ją, jako dodatek do chłodnika.
Smacznego!
*Pomysł na botwinę fermentowaną w maślance zmiksowanej z czosnkiem pochodzi z książki Aleksandra Barona “Kiszonki i fermentacje”. Dodatek nasion kminku, kolendry i chrzanu to pomysł od Jarzynovej – Dominiki Wójciak. Jak się inspirować, to tylko od najlepszych.
Super przepis.
Chciałabym tylko zapytać skąd miałaś maślankę. Czy można użyć takiej sklepowej?
Tak, maślankę wykorzystałam sklepową, o dobrymy składzie 🙂